• +48 533 367 799

Tilos pierwszą wyspą "zero waste"

Zminimalizowano produkcję odpadów i ograniczono składowanie na wysypiskach, osiągając wskaźnik recyklingu na poziomie 90%.

Tilos pierwszą wyspą "zero waste"

Tilos to mała grecka wyspa na Morzu Egejskim, która stała się "zero waste". Dodatkowo przeszła na czystą energię produkowaną z wiatru i słońca. Trwają prace nad budową systemu odsalania zasilanego energią odnawialną.

Wyspa Tilos stworzyła projekt Just Go Zero Tilos i rozpoczęła współpracę z Polygreen, firmą zajmującą się gospodarką odpadami, która zapewnia rozwiązania w zakresie odpadów przemysłowych i zanieczyszczenia mórz. Projekt skutecznie zminimalizował produkcję odpadów i ograniczył składowanie na wysypiskach, osiągając wskaźnik recyklingu na poziomie 90%. Jako pierwsza wyspa została w 2023 r. oficjalnie ogłoszona Certyfikowanym Miastem Zero Waste. Certyfikacja jest prowadzona przez Mission Zero Academy. Opiera się na założeniu, że istnieje pilna potrzeba bardziej zrównoważonego i sprawiedliwego systemu gospodarki odpadami opartego na zasadach gospodarki o obiegu zamkniętym i zerowej ilości odpadów.

Wyspa przeszła również na czystą energię. Celem finansowanego przez Unię Europejską projektu TILOS było opracowanie hybrydowego systemu produkcji energii wiatrowej i słonecznej z możliwością jej magazynowania w akumulatorach jako sposób na zapewnienie wyspie niezależności energetycznej na poziomie 80–85% przez dwa miesiące w roku. – Zimą jest to już 100%. W szczycie sezonu turystycznego, czyli od lipca do sierpnia, system jest w stanie pokryć ok. 70–75% zapotrzebowania – podkreśla Maria Kamma, burmistrz Tilos. Tilos eksportuje też czystą energię do elektrowni na wyspie Kos podwodnymi kablami energetycznymi, dzięki czemu udało się zmniejszyć ilość wytwarzanej energii o 1200 MWh rocznie, co przekłada się na oszczędność 220 ton zużytego paliwa i ograniczenie emisji CO2 o 750 ton.

System energetyczny Tilos składa się obecnie z turbiny wiatrowej o mocy 800 kW, parku fotowoltaicznego o szczytowej mocy 160 kW oraz akumulatorów o pojemności 2,8 MWh. Działa tam również publiczna stacja ładowania pojazdów elektrycznych, a system oświetlenia ulic i placów jest w pełni autonomiczny. Do tego gmina może zarządzać zasobami wody z odwiertów i zbiorników oraz oświetleniem lokalnych atrakcji przy wsparciu inteligentnych systemów. Poza tym wkrótce na wyspie ma pojawić się pierwszy elektryczny autobus, który zastąpi konwencjonalny pojazd używany obecnie do przewożenia pasażerów w ramach transportu publicznego, a władze planują także kupić dwa promy elektryczne i jeden pojazd elektryczny. Rozpoczęły się też prace nad budową systemu odsalania zasilanego energią odnawialną.

oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka