• +48 533 367 799

Czy inflacja w Polsce osiągnie 6%? Eksperci alarmują

W ocenie ekspertów koszty prowadzenia biznesu w kontekście inflacji w nadchodzących miesiącach nie powinny wyraźnie się pogorszyć.

Czy inflacja w Polsce osiągnie 6%? Eksperci alarmują

W lipcu odnotowano skokowy wzrost inflacji do poziomu 4,2%. To duży wzrost w porównaniu do czerwca, gdy wskaźnik ten wynosił 2,6%, a także więcej, niż zakłada cel inflacyjny Narodowego Banku Polskiego, który wyznaczono na poziomie 2,5%.

Jak tłumaczą ekonomiści, taki wzrost inflacji spowodowany jest głównie odmrożeniem cen energii, które bezpośrednio oddziałują na niemal wszystkie sektory gospodarki i prowadzą do wzrostu kosztów prowadzenia firm oraz rosnących cen. – Obserwujący sytuację na rynku liczyli się z takim ryzykiem. Rosnące ceny energii to kłopot dla niemal każdego biznesu. Obecny wzrost nie musi jednak przerodzić się w trend. Niemniej nie wolno go lekceważyć, gdyż już dziś napływają informacje z banku centralnego, że w kolejnych miesiącach wskaźnik inflacji może jeszcze rosnąć i ostatecznie sięgnąć nawet poziomu 6%. Przedsiębiorcy działający w energochłonnych branżach takich jak wytwórstwo przemysłowe czy obróbka metali, branża chemiczna już powinni akumulować środki na złagodzenie wyższych kosztów energii – podkreśla Magdalena Martynowska-Brewczak, członek zarządu eFaktor.

Ceny rok do roku najbardziej wzrosły w edukacji (9%), restauracjach i hotelach (7,7%) oraz kategorii innych towarów i usług (4,3%). Wzrost kosztów utrzymania placówek oświatowych i uczelni stanowił główny czynnik napędzający inflację w tym obszarze. Z kolei branża gastronomiczna i hotelarska, wciąż odczuwająca skutki ograniczeń pandemicznych, doświadczyła znaczącego wzrostu cen w okresie sezonu letniego, kiedy przedsiębiorcy starali się zrekompensować wcześniejsze straty inwestycyjne. Ceny w produkcji budowlano-montażowej wzrosły w ciagu roku o 6%, w sektorze zdrowia o 2,8%, w łączności o 2%, a w transporcie o 2,2%. – Oznacza to, że na podwyżki wynikające bezpośrednio z obecnych czynników inflacyjnych przyjdzie nam jeszcze jakiś czas poczekać. Być może część przedsiębiorców już wcześniej wzięła pod uwagę nadchodzące rosnące koszty i zapobiegliwie wkalkulowała je sobie, dlatego też te kolejne wzrosty nie muszą być wyjątkowo dotkliwe. Niemniej jednak poziom inflacji w kolejnych miesiącach jest czynnikiem ryzyka dla wielu biznesów – tłumaczy ekspertka.

W ocenie ekspertów koszty prowadzenia biznesu w kontekście inflacji w nadchodzących miesiącach nie powinny wyraźnie się pogorszyć. – Z doświadczenia wiemy, że sytuacja na rynku jest bardzo dynamiczna. Wpływ na nią mają nie tylko czynniki wewnętrzne jak ustalenia banku centralnego, ale również zewnętrzne. Zagraniczne konflikty wpływające np. na ceny ropy oraz destabilizację na rynkach światowych również wpływają i na naszą gospodarkę. Ewentualne zerwane łańcuchy powiązań biznesowych odbijają się zarówno na tych dużych, jak i mniejszych firmach. Dlatego pomimo optymistycznych prognoz warto już dziś zadbać o zabezpieczenie jak największej ilości aktywów, które pozwalają na swobodne funkcjonowanie firmy w zmiennych i nieprzewidywalnych warunkach – wskazuje Magdalena Martynowska-Brewczak.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka