• +48 533 367 799

Krajowa Administracja Skarbowa uruchamia infolinię dla poszkodowanych przedsiębiorców

Firmy poszkodowane przez powódź mogą złożyć wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowych czy odroczenie terminu ich zapłaty.

Krajowa Administracja Skarbowa uruchamia infolinię dla poszkodowanych przedsiębiorców

Trwające powodzie mają poważne konsekwencje dla przedsiębiorców i firm. Zniszczenia infrastruktury, takie jak uszkodzone budynki, magazyny czy drogi dojazdowe, prowadzą do przerw w działalności, co generuje straty finansowe. Powódź często powoduje także uszkodzenia maszyn i urządzeń. Dla wielu przedsiębiorstw dodatkowym wyzwaniem są opóźnienia w produkcji oraz spadek popytu, gdy klienci indywidualni i firmy przeznaczają środki na odbudowę.

Jak podkreśla Monika Piątkowska, doradca podatkowy w e-pity.pl, ogrom tragedii rozumieją przedstawiciele organów podatkowych. – Krajowa Administracja Skarbowa uruchomiła specjalny numer telefonu, pod który mogą dzwonić poszkodowani. Przedsiębiorcy, którzy nie wiedzą, jak poradzić sobie w tej trudnej i nietypowej sytuacji, mogą zadzwonić na infolinię i rozwiać swoje wątpliwości. Warto dodać, że firmy, które w wyniku powodzi znalazły się w trudnej sytuacji, mogą złożyć wniosek o rozłożenie na raty zaległości podatkowych, odroczenie terminu ich zapłaty lub umorzenie. Na takie rozwiązanie pozwala art. 67a Ordynacji podatkowej. Wniosek powinien być uzasadniony ważnym interesem podatnika lub interesem publicznym – tłumaczy ekspertka.

W pomoc powodzianom włączyło się również wiele firm, a rząd chce ułatwić im te działania. Jak wyjaśnia Monika Piątkowska, Ministerstwo Finansów w projekcie rozporządzenia, które zostało opublikowane 16 września w Rządowym Centrum Legislacji, wskazuje, że przedsiębiorcy współpracujący z organizacjami pożytku publicznego, samorządami, podmiotami leczniczymi i Rządową Agencją Rezerw Strategicznych, którzy wspierają poszkodowanych przez powódź, nie zapłacą VAT od darowanych towarów i usług. Stawką 0% objęte będą darowizny przekazane od 12 września do 31 grudnia 2024 r. – Przedsiębiorcy wspierający poszkodowanych powinni pamiętać o sporządzeniu pisemnej umowy z jednym ze wskazanych podmiotów, z której będzie wynikało, że dostarczane towary lub świadczone usługi będą wykorzystane na cele związane z pomocą osobom poszkodowanym wskutek intensywnych opadów atmosferycznych lub powodzi we wrześniu 2024 r. Wprowadzenie powyższych zmian niewątpliwie ułatwi podmiotom gospodarczym pomoc ludziom w trudnej sytuacji życiowej wywołanej kataklizmem – podsumowuje ekspertka.

fot. OSP KSRG Krzanowice
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka