• +48 533 367 799

Nowe przepisy wesprą pracowników i firmy po powodzi

Dłuższe płatne urlopy, przedłużenie ważności orzeczeń lekarskich czy zmiany w zakazie handlu w niedziele przewiduje projekt nowelizacji ustawy.

Nowe przepisy wesprą pracowników i firmy po powodzi

Dodatkowe dni wolne, uproszczenie procedur administracyjnych, elastyczniejsze podejście do pracy i wsparcie dla przedsiębiorców – to niektóre z przepisów mających na celu zapewnienie pomocy osobom dotkniętym skutkami powodzi, zarówno w sferze finansowej, jak i społecznej. Chodzi o projekt nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z usuwaniem skutków powodzi.

Zgodnie z proponowanymi zmianami pracodawcy będą mogli przedłużać okres wypłaty wynagrodzenia za usprawiedliwioną nieobecność pracownika powyżej standardowych 10 dni roboczych wynikających z rozkładu czasu pracy pracownika. Jak wyjaśniono w Ocenie Skutków Regulacji, takie rozwiązanie jest zgodne z zasadą uprzywilejowania pracownika, która obowiązuje w prawie pracy. Pracownikowi zamieszkującemu tereny objęte powodzią ma przysługiwać też zwolnienie od pracy w wymiarze 5 dni albo 40 godzin, a także przedłużenie terminów wnoszenia odwołania od wypowiedzenia lub rozwiązania umowy o pracę oraz przedawnienia roszczeń ze stosunku pracy.

W celu ułatwienia sytuacji pracowników zamieszkałych na obszarach dotkniętych powodzią proponuje się też zawieszenie obowiązku przeprowadzania badań lekarskich oraz przedłużenie ważności posiadanych już orzeczeń o 30 dni od dnia zakończenia okresu zagrożenia powodzią. Ponadto planowana jest możliwość przeprowadzania szkoleń w zakresie BHP w formie zdalnej.

Projekt przewiduje, że w związku z powodzią zakaz handlu w niedziele nie będzie obowiązywał w zakresie czynności związanych z zapewnieniem dostępności towarów pierwszej potrzeby. Wyjątek ten nie dotyczy niedziel, w które przypada święto.

W przypadku utraty dokumentacji w wyniku powodzi projekt umożliwia przedstawienie alternatywnych dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń z tytułu ubezpieczeń społecznych, świadczeń dla osób niepełnosprawnych lub zaopatrzenia emerytalnego.

Ma się pojawić prawo otrzymania dodatkowego zasiłku opiekuńczego dla rodziców zwolnionych od wykonywania pracy ze względu na konieczność opieki nad dzieckiem w czasie zamknięcia żłobka, klubu dziecięcego, przedszkola lub szkoły z powodu powodzi. Dziecko nie może przy tym uczęszczać do innej placówki. Zasiłek ten będzie przysługiwał również opiekunom dorosłych osób z niepełnosprawnością w przypadku zamknięcia szkoły, ośrodka rewalidacyjno-wychowawczego, ośrodka wsparcia, warsztatu terapii zajęciowej lub innej placówki pobytu dziennego o podobnym charakterze.

Nowe przepisy mają na celu zapewnienie ciągłości finansowania ośrodków wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, nawet w przypadku ich czasowego zamknięcia spowodowanego powodzią. Ponadto proponuje się wyłączenie kosztów związanych z usuwaniem skutków powodzi z kosztów utrzymania domów pomocy społecznej, co ma zapobiec podwyższaniu opłat pobieranych od mieszkańców. Projekt ponadto zakłada wydłużenie ważności orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności wydanych na czas określony dla osób posiadających stałe miejsce zamieszkania na terenie obszaru, na którym stosowane są szczególne rozwiązania związane z usuwaniem skutków powodzi. Ważność orzeczeń zostaje wydłużona do 60 dni od dnia upływu okresu na jaki wprowadzono stan klęski żywiołowej. Wydłużenie następuje z urzędu. Poza tym wprowadzony został przepis wydłużający ważność posiadanych kart parkingowych dla osób niepełnosprawnych oraz placówek zajmujących się opieką, rehabilitacją lub edukacją osób niepełnosprawnych mających znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się.

fot. arch. red.
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka