• +48 533 367 799

E-paragony czy paragony papierowe? Wyjaśniamy kto decyduje o ich formie

Powszechne papierowe paragony, wydawane w sklepach, mają zostać zastąpione e-paragonami. Jakie prawo ma sprzedawca?

E-paragony czy paragony papierowe? Wyjaśniamy kto decyduje o ich formie

Nowe e-paragony

E-paragony są wersją elektroniczną tradycyjnych, papierowych paragonów fiskalnych. Od 21 marca 2020 r. mogą je wystawiać użytkownicy kas fiskalnych online, natomiast od 1 czerwca 2020 r. - przedsiębiorcy, którzy korzystają z wirtualnych kas fiskalnych działających w postaci oprogramowania.

E-paragony mają być ekologiczne (obecne, papierowe paragony nie nadają się do recyklingu, za wyjątkiem paragonów drukowanych na niebieskim papierze, z certyfikatem FSC), zmniejszyć zużycie papieru, ale także ułatwić kontrolowanie wydatków i planowanie domowego budżetu przez konsumentów.

Nowe rozwiązanie ma znacząco poprawić jakość walki fiskusa z szarą strefą.

Obecnie w wielu miejscach, dzięki kodom QR można już otrzymać paragon cyfrowy, jednak termin całkowitej likwidacji papierowych paragonów fiskalnych jest zależny od terminu wdrożenia systemu faktur elektronicznych. E-paragony będą uzupełniały wdrożenie KSeF, czyli wyłącznego wystawiania faktur w wersji cyfrowej. Proces ten niestety się opóźnia.

Rozwiązania cyfrowe 

Aby ułatwić drogę wprowadzenia nowego rozwiązania,15 września 2023 r. Ministerstwo Finansów uruchomiło platformę HUB Paragonowy oraz aplikację mobilną e-paragony 2.0. Dzięki nim można anonimowo wygenerować e-paragon poprzez kod kreskowy w aplikacji mobilnej e-paragony 2.0.
Konsument, który jest użytkownikiem aplikacji, może pobrać paragon i zapisać go na urządzeniu mobilnym albo w chmurze. Istnieje także możliwość wgrania treści papierowego paragonu do systemu. 

Obawy przedsiębiorców

Przedsiębiorcy niepokoją się, że wdrożenie nowego systemu spowoduje zwiększenie kontroli podatkowej. Zarzucają mu także brak anonimowości i ochrony danych użytkowników. Ministerstwo Finansów podkreśla jednak, że korzystanie z nowego systemu jest dobrowolne, a sprzedawcy mogą do wystawienia e-paragonów użyć innych aplikacji i podobnych rozwiązań technologicznych.

Oczywiście ciągle istnieje możliwość wystawiania paragonów wyłącznie w formie papierowej. Dodatkowo nie każdy sprzedawca ma do dyspozycji drukarkę kompatybilną z platformą HUB Paragonowy.

Po co ten paragon?

Paragon fiskalny to dokument potwierdzający transakcję. Może być papierowy lub elektroniczny, wydany przez kasę lub drukarkę fiskalną  Sprzedawca ma obowiązek wydać go klientowi niezależnie od tego, czy klient płacił gotówką, czy kartą płatniczą. Dzięki paragonowi klient może zwrócić towar lub oddać go na gwarancję.

Jeśli jednak paragon się zgubi lub ulegnie zniszczeniu, można okazać jego zrobione wcześniej zdjęcie lub inaczej udowodnić zakup. Niemniej jednak warto przechowywać paragony tych bardziej wartościowych przedmiotów, ponieważ  paragon fiskalny jest dowodem zakupu i najłatwiej będzie podczas reklamacji ten dowód okazać. Należy pamiętać, że nadruk na paragonie z czasem blednie i konieczna jest kserokopia tego dokumentu. Papierowe paragony nie nadają się do recyklingu (za wyjątkiem tych drukowanych na niebieskim papierze, z certyfikatem FSC), więc wyrzucamy je do kubła z odpadami zmieszanymi.


opracowanie: kk


Podobne artykuły

Wyszukiwarka