• +48 533 367 799

Polska wśród krajów nieprzyjaznych dla przedsiębiorców

Najlepszym miejscem na świecie do prowadzenia biznesu okazały się Kajmany, Curaçao i Dania.

Polska wśród krajów nieprzyjaznych dla przedsiębiorców

Kajmany, Curaçao i Dania – te miejsca okazały się najbardziej przyjazne dla przedsiębiorców. Polska z kolei znalazła się na liście najmniej przyjaznych państw do prowadzenia biznesu.

Raport "Global Business Complexity Index 2024" TWF Group powstał na podstawie analizy 79 państw stanowiących razem większość światowej gospodarki. Obejmuje on takie aspekty jak księgowość i podatki, zarządzanie firmą na poziomie globalnym oraz wynagrodzenia i kwestie związane z zatrudnianiem pracowników. Sprawdzono złożoność procedur związanych z zakładaniem przedsiębiorstwa, obowiązków podatkowych oraz zatrudnianiem pracowników, wpływ automatyzacji i innowacji technologicznych na funkcjonowanie firm oraz wpływ czynników geopolitycznych, takich jak konflikty międzynarodowe, polityka i bariery handlowe.

Najlepszym miejscem na świecie do prowadzenia biznesu okazały się Kajmany. – Kajmany, brytyjskie terytorium zamorskie, zachwycają tropikalnym krajobrazem i piaszczystymi plażami. Uchodzą jednak za raj nie tylko dla turystów, ale również dla przedsiębiorców. Dzięki przejrzystemu systemowi podatkowemu, braku podatku dochodowego i VAT oraz wysokiemu poziomowi digitalizacji są chętnie wybieranym miejscem przez firmy międzynarodowe. Większość formalności można tam załatwić online, co umożliwia zdalne zarządzanie biznesem. Dodatkowym atutem jest język angielski, którym posługuje się tam ponad 90% mieszkańców. Nauka angielskiego w zupełności wystarczy, aby żyć i prowadzić biznes na Kajmanach – tłumaczą eksperci z Preply, którzy przygotowali listę.

Drugie miejsce zajęło Curaçao – egzotyczna wyspa na Karaibach będąca terytorium zależnym Holandii. – Dzięki rzadkim zmianom w przepisach oferuje stabilne środowisko do rozwijania firmy. Digitalizacja procesów podatkowych dodatkowo uprościła prowadzenie działalności gospodarczej, eliminując biurokrację. Dynamicznie rozwijające się sektory turystyczny i rekreacyjny otwierają mnóstwo nowych możliwości dla przedsiębiorstw z branży nieruchomości – wyjaśnia Preply. Na podium miejsc najbardziej przyjaznych dla przedsiębiorców znalazła się też Dania – kraj o stabilnym i przewidywalnym środowisku prawnym. – Digitalizacja procesów podatkowych uprościła zakładanie firm i rozliczanie kwestii finansowych. Kraj ten stworzył również tzw. cyfrowy punkt kompleksowej obsługi, w którym wszystkie usługi związane z prowadzeniem firmy są dostępne w jednym miejscu. Wysoka jakość życia oraz elastyczny rynek pracy przyciągają międzynarodowe talenty. Dania mocno stawia na rozwój technologii, otwierając się na ambitnych przedsiębiorców – podkreślają eksperci. Kolejne były Hongkong, Nowa Zelandia, Holandia i Wielka Brytania.

Natomiast najgorszych krajem na prowadzenie firmy uznano Grecję. – Grecja od lat postrzegana jest jako jedno z najtrudniejszych miejsc do prowadzenia działalności gospodarczej, zwłaszcza z powodu skomplikowanej księgowości i systemu podatkowego. Zamiast uprościć firmom funkcjonowanie, digitalizacja wprowadziła jedynie dodatkowe zamieszanie. Nieznajomość procesów zmusza przedsiębiorców do zatrudniania wyspecjalizowanych doradców, co zwiększa koszty operacyjne. W 2024 r. Grecja pod względem trudności prowadzenia firmy pokonała nawet Francję – zeszłorocznego zwycięzcę – tłumaczy Preply. We Francji trudność wynika głównie z unikalnych przepisów księgowych oraz wymogu stosowania języka francuskiego w oficjalnych dokumentach. Rygorystyczne prawo pracy, które silnie chroni pracowników, zwiększa z kolei koszty zatrudnienia. Francja ma również wysokie wymagania dotyczące raportowania ESG. Trzecie miejsce zajęła Kolumbia. – Częste reformy podatkowe (aż 19 zmian w prawie podatkowym w ciągu siedmiu lat!), biurokracja oraz niestabilność polityczna i społeczna mocno utrudniają działalność zagranicznym firmom. Autorzy raportu zauważają jednak, że w związku ze zmieniającą się sytuacją polityczną w przyszłości coraz więcej inwestorów może rozważać zainteresowanie się Kolumbią – wyjaśniają eksperci. Następne miejsca zajęły Meksyk i Boliwia, a z eurospejskich państw europejskich ósme miejsce zajęły Włochy, 14. Belgia, 15. Hiszpania, 17. Chorwacja, a 18. Polska. Jednak rok temu Polska była 12., a dwa lata temu – 10. Autorzy raportu argumentowali to wówczas wpływem Polskiego Ładu i politycznych zawirowań, jakie doprowadziły do wstrzymania części unijnego finansowania. Obecna poprawa jest efektem skutecznej digitalizacji procesów administracyjnych, minął również chaos związany z Polskim Ładem.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka