• +48 533 367 799
  • praca@slask.online

Kongres MŚP w Katowicach – wyzwania dla biznesu w trudnych czasach

Tomasz Zjawiony podkreślił kluczową rolę małych i średnich przedsiębiorstw w kształtowaniu gospodarki oraz konieczność wspierania ich w obliczu licznych wyzwań.

Kongres MŚP w Katowicach – wyzwania dla biznesu w trudnych czasach

29 października w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach rozpoczął się 14. Europejski Kongres Małych i Średnich Przedsiębiorstw – największe wydarzenie sektora MŚP w Europie. Hasło tegorocznej edycji brzmi: "Shape the Future Now. Kształtuj przyszłość już dziś".

Jako pierwszy zabrał głos Tomasz Zjawiony, prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach, organizator kongresu. Podkreślił on kluczową rolę małych i średnich przedsiębiorstw w kształtowaniu gospodarki. – Stoimy przed ogromnymi wyzwaniami, ale i szansami, jakie stwarza nam aktualna sytuacja i mam nadzieję, że to pomoże ukształtować nam naszą gospodarkę na wiele lat i jednocześnie pozwoli nam postawić Polskę w zupełnie nowej roli w Europie, a Europę w zupełnie nowej roli, jeśli chodzi o świat. Mały i średni przedsiębiorca jest tak naprawdę fundamentem każdej ekonomii, nie tylko polskiej, ale i europejskiej. Bo dobrze wiemy wszyscy, że 99% firm działających na rynku to właśnie sektor MŚP generujący ponad 50% PKB – czy to Polski, czy to Europy, zatrudniający ponad 70% pracowników pracujących w sektorze prywatnym – zaznaczył Tomasz Zjawiony.

Wskazał on na ogromną odpowiedzialność, jaka ciąży na sektorze MŚP w czasach, kiedy pojawiają się ciągle nowe wyzwania i sytuacje – związane nie tylko z rozwojem cyfryzacji i sztucznej inteligencji, ale także z wojną w Ukrainie czy kryzysami energetycznymi – oraz kiedy trzeba podejmować trudne i odważne decyzje. – Ta rzeczywistość wymaga naprawdę wielkiej formy zaangażowania nie tylko z naszej strony jako samorządów gospodarczych, ale również ze strony rządu, parlamentu i samorządów, na których terenie przyszło nam działać, ze strony europarlamentu, Komisji Europejskiej i wszystkich instytucji, które wokół przedsiębiorców są skupione, dla przedsiębiorców tworzą prawo i dla przedsiębiorców tworzą przestrzeń, w których muszą funkcjonować i działać – podkreślił Tomasz Zjawiony.

W czasie inauguracji głos zabrali: Tomasz Zjawiony – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Wojewoda Śląski Marek Wójcik, dr Marcin Krupa – prezydent Katowic i Stanisław Korman – członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej MetropoliiW czasie inauguracji głos zabrali: Tomasz Zjawiony – prezes Regionalnej Izby Gospodarczej w Katowicach i wiceprezes Krajowej Izby Gospodarczej, Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Wojewoda Śląski Marek Wójcik, dr Marcin Krupa – prezydent Katowic i Stanisław Korman – członek zarządu Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

Prof. dr hab. inż. Jerzy Buzek – Przewodniczący Parlamentu Europejskiego (2009-2013), Prezes Rady Ministrów (1997-2001), Poseł do Parlamentu Europejskiego (2004-2024) – był jednym z  uczestników panelu wprowadzającego.

Jak w pełni wykorzystać możliwości, które dają nam fundusze unijne oraz KPO? O tym mówili: Marta Frej (konsultant PwC Polska), Maciej Kuźniar (dyrektor zarządzający Oktawave S.A.), Tomasz Styrylski (dyrektor ds. kluczowych klientów PwC Polska) i Justyna Warot (starszy konsultant PwC Polska).

Pierwszego dnia kongresu poruszono również temat wyzwań prawnych dla przedsiębiorców. Pojawiły się takie tematy jak "Cyfrowy Fiskus – automatyzacja, robotyzacja, inwigilacja", "Przepisy na straży danych: Prawne wyzwania cyberbezpieczeństwa dla MŚP", "Przedsiębiorca w wirze zmian prawnych – o trudnej sztuce adaptacji" i "Regulacje prawne HR – wylęgarnia czy skalpel kosztów dla przedsiębiorców".

Panel "Kapitał na sukces – historia prawdziwa!" zwierał takie zagadnienia jak "Studium przypadku", "Jak się odnaleźć w łańcuchu wartości (narzędzia i przewaga konkurencyjna)", "Wsparcie przedsiębiorstw we wdrażaniu ESG i transformacji" i "Jeśli nie środki własne, to co?".

Jak korzystać z rejestrów publicznych, które mogą być przydatne w prowadzeniu działalności gospodarczej, jakich informacji można poszukiwać, jak można wykorzystać informacje przetwarzane przez instytucje publiczne do prowadzenia działalności gospodarczej? Na te pytania odpowiedzieli uczestnicy dyskusji "Udostępnianie danych z rejestrów publicznych – czego mogą dowiedzieć się przedsiębiorcy?".

 

fot. Ireneusz Burek
oprac. /kp/

Galeria zdjęć

24_Kongres_MŚP_DSC07566.jpg
528_Kongres_MŚP_DSC07568.jpg
483_Kongres_MŚP_DSC07579.jpg
530_Kongres_MŚP_DSC07580.jpg
113_Kongres_MŚP_DSC07582.jpg
577_Kongres_MŚP_DSC07585.jpg

Podobne artykuły

Wyszukiwarka