• +48 533 367 799

L4 na nowych zasadach. Będzie łatwiej pogodzić chorobę z innymi obowiązkami

W projekcie zaproponowano zdefiniowanie "pracy zarobkowej" jako każdej czynności mającej charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą.

L4 na nowych zasadach. Będzie łatwiej pogodzić chorobę z innymi obowiązkami

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przedstawiło projekt zmiany ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Jedną z najważniejszych zmian są nowe regulacje dotyczące utraty prawa do zasiłku chorobowego. Nowelizacja przepisów ma wejść w życie 1 stycznia 2025 r.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami ubezpieczony, który w czasie orzeczonej niezdolności do pracy wykonuje pracę zarobkową lub wykorzystuje zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia, traci prawo do tego świadczenia za cały jego okres. W projekcie zaproponowano zdefiniowanie "pracy zarobkowej" jako każdej czynności mającej charakter zarobkowy, niezależnie od stosunku prawnego będącego podstawą jej wykonania. Jednocześnie wprowadzono zastrzeżenie, że pracą zarobkową nie będą czynności incydentalne, których wymagają "istotne okoliczności". Chodzi o "podjęcie czynności, której zaniechanie mogłoby prowadzić m.in. do znacznych strat finansowych dla pracodawcy czy kontrahenta" jak np. podpisanie faktur, listów przewozowych i innych dokumentów. W tych przypadkach świadczenia z ubezpieczenia społecznego nie będą odebrane.

Natomiast pojęcie "aktywności niezgodnej z celem zwolnienia od pracy" zostało zdefiniowane jako "wszelkie działania utrudniające lub wydłużające proces leczenia lub rekonwalescencję". Zastrzeżono przy tym, że aktywnością tą nie będą zwykłe czynności dnia codziennego lub czynności incydentalne, których podjęcia w okresie zwolnienia od pracy wymagają "istotne okoliczności".

Wskazano, że w celu przeprowadzenia kontroli zwolnień lekarskich niezbędne jest, by płatnik składek i ZUS posiadali informację o aktualnym miejscu zamieszkania lub pobytu ubezpieczonego. Jego nieobecność podczas kontroli może skutkować utratą prawa do zasiłku za cały okres zwolnienia od pracy, chyba że zostanie uzasadniona względami zdrowotnymi lub koniecznością podjęcia czynności incydentalnych jak np. wizyta u lekarza, na rehabilitacji, na badaniach, w aptece lub spacer w ramach rekonwalescencji.

W 2023 r. ZUS skontrolował 461,2 tys. zwolnień lekarskich. Zakwestionowano 28,9 tys. świadczeń chorobowych na kwotę 29,273 mln zł.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka