• +48 533 367 799

Cyfryzacja w MŚP kluczem do sukcesu

Przedsiębiorcy oczekują od państwa większego wsparcia w cyfryzacji biznesu i pomocy eksperckiej.

Cyfryzacja w MŚP kluczem do sukcesu

Jednym z głównych hamulców cyfryzacji w polskich firmach jest obawa przed nowymi technologiami. Aby rozwiać wątpliwości przedsiębiorców i pokazać, że cyfryzacja jest prosta i bezpieczna, Ministerstwo Rozwoju i Technologii organizuje bezpłatne webinary dla małych i średnich przedsiębiorców.

Z cyfrowych usług publicznych korzysta 55% polskich użytkowników internetu – to o 10% mniej niż średnia unijna, a Polska zajmuje pod tym względem 22. miejsce w UE. Badania MRiT pokazały, że przedsiębiorcy oczekują od państwa większego wsparcia w cyfryzacji biznesu i pomocy eksperckiej. Resort organizuje więc cykl bezpłatnych webinarów i spotkań skierowanych do małych i średnich przedsiębiorców pt. "Jak oszczędzać czas i pieniądze, prowadząc działalność gospodarczą?".

Jak podkreśliła dr Anna Pająk, ekspertka w Departamencie Gospodarki Cyfrowej MRiT, która przeprowadziła pierwszy webinar – "Rozwijaj biznes dzięki nowoczesnym technologiom cyfrowym", prowadzenie firmy wiąże się z odpowiedzialnością za cyberbezpieczeństwo, w tym bezpieczeństwo danych – To poczucie odpowiedzialności często krępuje przedsiębiorców, którzy dość wstrzemięźliwie sięgają po rozwiązania cyfrowe, które wydają im się jeszcze nie do końca sprawdzone – tłumaczy. Jej zdaniem powodem konserwatywnego podejścia do cyfryzacji jest także sytuacja, w której dotychczasowy model biznesowy wciąż działa, co sprawia, że firma nie ma motywacji do wdrażania nowych technologii. – Celem pilotażowego programu wprowadzanego przez MRiT jest inspirowanie przedsiębiorców do spojrzenia na przyszłość ich biznesów w dłuższej perspektywie. Chcemy pokazać, że istnieje szereg rozwiązań cyfrowych, które są sprawdzone, bezpieczne i można je bez żadnych obaw wdrażać w małych i średnich firmach, a nawet na poziomie jednoosobowej działalności gospodarczej – podkreśliła Anna Pająk.

Dodaje, że poziom wykorzystania przez polskie przedsiębiorstwa e-usług jest wciąż stosunkowo niski. – Chcemy budować świadomość przedsiębiorców na temat tego, jak wiele spraw urzędowych i kontaktów z administracją publiczną można załatwić cyfrowo. Jest to istotne również dlatego, że coraz więcej prawnych regulacji wymaga stosowania rozwiązań cyfrowych – wskazała ekspertka. Zwróciła również uwagę, że zwiększenie efektywności małych i średnich przedsiębiorstw, obniżenie kosztów i usprawnienie ich działalności przełoży się na wyższe zyski, a to z kolei będzie stymulowało wzrost całego PKB. – Małe i średnie przedsiębiorstwa, które są filarem polskiej gospodarki, w coraz większej mierze konkurują nie tylko lokalnie, ale również globalnie – wskazała Anna Pająk.

Jak podkreśliła ekspertka, dzięki cyfryzacji światowe rynki stają się coraz bardziej dostępne dla polskich przedsiębiorców, również tych z sektora MŚP. To z jednej strony zwiększa konkurencję, ale z drugiej otwiera nowe możliwości rozwoju. – Presja konkurencyjna na mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa będzie zatem coraz większa i dlatego nie mogą one uśpić swojej czujności – wyjaśniła. Zdaniem MRiT rosnący popyt na rozwiązania cyfrowe stymuluje rozwój innowacji w Polsce, przyczyniając się do cyfryzacji całej gospodarki i podnoszenia kompetencji cyfrowych społeczeństwa.

Resort rozwoju i technologii przygotował dostęp do wiedzy, którą można zastosować w firmach. – Przykładem jest dostępny bezpłatnie online przewodnik "Chmura dla przedsiębiorców" stanowiący kompendium wiedzy na temat praktycznego zastosowania chmury obliczeniowej w firmie. Przedsiębiorca może się z niego dowiedzieć m.in. o tym, jakimi kryteriami się kierować przy wyborze konkretnego rozwiązania, jak w prosty sposób obliczyć opłacalność jego zastosowania i stopę zwrotu z tej inwestycji, a także jak przygotować organizację do wdrożenia nowej technologii. Przewodnik zawiera również aktualne informacje o regulacjach w tym zakresie – wskazała Anna Pająk.

Kolejny webinar odbędzie 3 grudnia. Poświęcony będzie on cyberzagrożeniom oraz bezpieczeństwu przedsiębiorcy w sieci.

Czytaj także: Sztuczna inteligencja – efektywność kosztem bezpieczeństwa?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka