• +48 533 367 799

Przedsiębiorcy w optymistycznych nastrojach trzeci miesiąc z rzędu

Pozytywne nastroje przeważają wśród przedsiębiorstw z sektorów produkcji, handlu, TSL i usług.

Przedsiębiorcy w optymistycznych nastrojach trzeci miesiąc z rzędu

W lutym przedsiębiorcy po raz trzeci z rzędu ocenili bieżącą sytuację gospodarczą jako dobrą. Świadczy o tym wartość Miesięcznego Indeksu Koniunktury, która przekroczyła poziom 100 pkt., sygnalizując przewagę optymistycznych nastrojów. Pozytywnie oceniane są takie czynniki jak zatrudnienie, wynagrodzenia, płynność finansowa i nowe zamówienia.

MIK to narzędzie Polskiego Instytutu Ekonomicznego do badania nastrojów gospodarczych polskich przedsiębiorstw. Powstaje co miesiąc na podstawie pomiarów dokonanych w siedmiu kluczowych obszarach działalności. Wartość neutralna wynosi 100 pkt. W lutym MIK wyniósł 102,9 pkt. – to o 1 pkt. więcej niż w styczniu i o 0,9 pkt. więcej niż w lutym 2024 r. – Wskaźnik jest nadal powyżej 100 pkt., co oznacza przewagę nastrojów pozytywnych nad negatywnymi wśród przedsiębiorców – tłumaczy PIE. To także więcej niż najwyższa wartość odnotowana w minionym roku, czyli wspomniane 102 pkt. w lutym. Najniższą z kolei odnotowano w lipcu – 96,8 pkt.

O aktualnym poziomie MIK zadecydowały cztery komponenty: zatrudnienie, wynagrodzenia, płynność finansowa oraz nowe zamówienia, dla których wartość wynosiła powyżej 100 pkt. W ciągu miesiąca poprawiły się wartości wskaźników: nowe zamówienia, wynagrodzenia i płynność finansowa.

Wśród przedsiębiorstw z sektorów produkcji, handlu, TSL i usług przeważają nastroje pozytywne, o czym świadczą wartości MIK wynoszące odpowiednio: 114,7, 107, 104,8 oraz 104,1 pkt. Przeważają one również zarówno wśród dużych, średnich, jak i mikroprzedsiębiorstw, dla których wartości MIK wynoszą odpowiednio: 118,5, 106,6 i 100,2 pkt. Dla tych ostatnich jest to pierwszy odczyt powyżej neutralnego poziomu od marca 2022 r., kiedy to MIK osiągnął wartość 100,4 pkt.

Urszula Kłosiewicz-Górecka z zespołu Foresightu Gospodarczego PIE zwraca uwagę, że wskaźnik MIK trzeci miesiąc z rzędu osiągnął poziom powyżej neutralnego. – Lutowy odczyt potwierdza tendencje zarysowujące się już w poprzednich miesiącach: utrzymującą się dobrą sytuację płynnościową firm, pozytywne oceny dotyczące wynagrodzeń i zatrudnienia. 55% firm posiada środki pozwalające funkcjonować ponad trzy miesiące. Blisko 30% planuje podwyżki wynagrodzeń i więcej firm zamierza zwiększyć zatrudnienie niż je redukować (12% vs. 9%). Pozytywnym zaskoczeniem jest odczyt wskaźnika komponentu nowe zamówienia powyżej 100 pkt., co jest najwyższym poziomem od stycznia 2022 r. – wymienia ekspertka.

Negatywnie natomiast na poziom MIK wpłynęły: wartość sprzedaży, inwestycje w aktywa materialne i niematerialne oraz moce produkcyjne. Wskaźnik wartości sprzedaży utrzymuje się poniżej progu neutralnego od stycznia 2022 r. Spadki wartości sprzedaży dotknęły głównie małych firm oraz przedsiębiorstwa z sektorów handlu i TSL. Dodatkowo niepokojący zdaniem Urszuli Kłosiewicz-Góreckiej jest niski poziom inwestycji, szczególnie w mikroprzedsiębiorstwach oraz w handlu i TSL. Przedsiębiorcy sygnalizują również nadwyżkę mocy produkcyjnych w stosunku do aktualnego portfela zamówień i prognozowanych zmian popytu. W ocenie ekspertki odbudowa inwestycji jest kluczowa dla utrzymania konkurencyjności firm i długoterminowego potencjału wzrostu polskiej gospodarki. W 2025 r. przedsiębiorstwa powinny zwiększyć inwestycje dzięki lepszemu wykorzystaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka