
Polska zajmuje niechlubne trzecie miejsce wśród 32 globalnych gospodarek pod względem skali barier utrudniających prowadzenie działalności biznesowej. Tak wynika z najnowszego raportu firmy Grant Thornton. Polscy przedsiębiorcy jako główne przeszkody wskazują wysokie koszty pracy, rosnące ceny energii i utrzymującą się niepewność ekonomiczną.
Raport opiera się na badaniu przeprowadzonym wśród przedsiębiorców mającym na celu identyfikację kluczowych barier rozwoju biznesu. Po uśrednieniu danych ze wszystkich 32 analizowanych krajów aż 58% średnich i dużych firm w Polsce postrzega te przeszkody jako istotne hamulce wzrostu. Ten wynik plasuje Polskę na trzeciej pozycji w globalnym zestawieniu. Wyższy odsetek odnotowano jedynie w Indiach (67%) i Singapurze (68%). Kraje takie jak Stany Zjednoczone (57%), Kanada (56%) czy Włochy (56%) charakteryzują się niższą średnią. Najmniej barier w prowadzeniu biznesu występuje w Irlandii, gdzie wynik ten wynosi 24%. Średnia dla wszystkich badanych krajów oraz dla samej Europy kształtuje się na poziomie 45%.
Jednocześnie większość wymienianych barier odnotowała spadek w ujęciu rocznym. Największym problemem dla polskich przedsiębiorców pozostają koszty pracy, na które narzeka 81% badanych (spadek o 5 p.p. rok do roku). Wysokie ceny energii są dotkliwe dla 74% firm (spadek o 9 p.p.), a niepewność ekonomiczna stanowi barierę dla 69% (spadek o 2 p.p.). Na niezmienionym poziomie w porównaniu z rokiem ubiegłym utrzymują się wskazania dotyczące biurokracji (56%), braku wykwalifikowanych pracowników (51%) i dostępu do finansowania (28%). Znaczący wzrost o 10 p.p. odnotował natomiast brak zamówień, na który wskazuje 50% respondentów.
Autorzy podkreślają, że wysokie koszty pracy, wskazywane jako najbardziej uciążliwa bariera, są zrozumiałe w kontekście dynamicznej sytuacji na rynku pracy. – W samym 2024 r. płaca minimalna wzrosła aż dwukrotnie, a w ujęciu nominalnym wynagrodzenia Polaków wzrosły o 9,5%. Prognozy na 2025 r. zapowiadają, że płace nadal będą rosnąć w podobnym tempie – nasza prognoza zakłada wzrost o 8,9% w sektorze przedsiębiorstw – wyjaśniają.
Małgorzata Kuk z Grant Thornton ocenia, że bieżący rok będzie kolejnym wymagającym okresem dla polskich przedsiębiorstw. Zwraca uwagę na wpływ napięć geopolitycznych i niepewności dotyczącej przyszłej koniunktury gospodarczej, co tworzy "złożone i trudne otoczenie dla prowadzenia działalności biznesowej". Jej zdaniem w takiej sytuacji kluczowa dla firm staje się nie tylko odporność, ale przede wszystkim elastyczność i zdolność do szybkiej adaptacji. – Bariery mogą stać się katalizatorem refleksji strategicznej i impulsem do transformacji – podsumowuje ekspertka.
fot. freepik.com
oprac. /kp/