• +48 533 367 799

Co trzeci zawód może zniknąć do 2030 r. przez rozwój AI

Przyszły rynek pracy będzie potrzebował m.in. specjalistów ds. etyki AI, którzy będą czuwać nad fundamentami decyzji podejmowanych przez algorytmy.

Co trzeci zawód może zniknąć do 2030 r. przez rozwój AI

Najbliższe lata przyniosą znaczące zmiany na rynku pracy za sprawą dynamicznego rozwoju algorytmów, robotów i sztucznej inteligencji. Jak wynika z najnowszego raportu firmy SAIO zajmującej się tworzeniem robotów, aż 30% obecnych zawodów może zostać zastąpionych przez te technologie do 2030 r. Najbardziej narażone są profesje związane z rutynowym przetwarzaniem dokumentów, księgowością, obsługą klienta i analizą danych.

Jednak raport maluje również drugą stronę medalu – eksperci przewidują, że rosnące znaczenie AI stworzy zupełnie nowe miejsca pracy. Zapotrzebowanie na specjalistów ds. sztucznej inteligencji, analityków danych oraz ekspertów od cyberbezpieczeństwa może wzrosnąć nawet o 50% w ciągu najbliższych dziesięciu lat. – Sztuczna inteligencja potrafi już teraz generować treści, analizować dane i wspierać decyzje biznesowe. W rezultacie praca na stanowiskach takich jak specjaliści ds. finansów, analitycy, prawnicy czy programiści ulegnie niedługo jeszcze bardziej znaczącym zmianom. AI jest bowiem w stanie przejąć żmudne zadania, a pracownicy mogą koncentrować się wtedy na bardziej strategicznych aspektach swojej pracy – podkreśla principal expert w SAIO Jacek Tochowicz.

Zdaniem ekspertów przyszły rynek pracy będzie pilnie potrzebował specjalistów ds. etyki AI, którzy będą czuwać nad fundamentami decyzji podejmowanych przez algorytmy, zapewniając ich transparentność i sprawiedliwość. Równie istotni staną się eksperci zajmujący się regulacjami prawnymi dotyczącymi dynamicznie rozwijających się technologii, takimi jak AI Act, oraz kwestiami przetwarzania i przechowywania danych w kontekście sztucznej inteligencji. Raport SAIO prognozuje, że technologiczny, etyczny i regulacyjny krajobraz wokół AI stworzy rozległy i dopiero kształtujący się rynek pracy. Ma też wzrosnąć zapotrzenowanie na inżynierów AI, analityków danych i specjalistów ds. zarządzania infrastrukturą IT.

Specjaliści z Everest Group i SAIO wskazują, że generatywna AI znajduje już szerokie zastosowanie w różnych działach przedsiębiorstw. Najbardziej zaawansowane wdrożenia obserwuje się w obszarach obsługi klienta (32%) i operacji IT (30%), a także w działach sprzedaży i marketingu (18%). Przykłady zastosowań obejmują m.in. automatyzację działań po interakcji z klientem, samoobsługę klienta, generowanie spersonalizowanych treści marketingowych czy zarządzanie wiedzą i informacjami w obsłudze klienta.

Dane zawarte w raporcie ING i Europejskiego Kongresu Gospodarczego pokazują, że Polska wciąż zmaga się z problemem niedostatecznych inwestycji w cyfryzację i automatyzację. Eksperci wskazują to jako jedną z głównych barier hamujących wzrost gospodarczy kraju. W 2023 r. stopa inwestycji w Polsce wyniosła zaledwie 17,8% PKB, co znacząco odbiega od średniej dla krajów Unii Europejskiej (22,2%) czy Czech (27%). Polskie firmy jako kluczowe przeszkody w inwestowaniu w automatyzację wymieniają niestabilność regulacyjną oraz wysokie koszty finansowania.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka