
Na koniec kwietnia w rejestrze REGON figurowało 5,347 mln podmiotów gospodarki narodowej. Sam ubiegły miesiąc przyniósł 35,1 tys. nowych firm, co stanowi wzrost o 4,7% w porównaniu do marca. Jednak analizując dane za cały pierwszy kwartał 2025 r., widać nieco bardziej stonowany obraz. W tym okresie zarejestrowano 87 250 nowych przedsiębiorstw, co oznacza spadek o 5,2% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Jednocześnie liczba ogłoszonych upadłości utrzymała się na poziomie 100, nie wykazując zmian w stosunku do pierwszego kwartału 2024 r.
Mariusz Zielonka, główny ekonomista Konfederacji Lewiatan, zwraca uwagę, że spadek liczby rejestracji w pierwszym kwartale tego roku może być odzwierciedleniem ostrożniejszego podejścia Polaków do zakładania firm po trudnym 2024 r. naznaczonym inflacją, niepewnością geopolityczną i wysokimi stopami procentowymi, które szczególnie dotknęły sektor mikro i małych przedsiębiorstw.
Ekspert dostrzega pewne pozytywne sygnały. – Choć spadek liczby rejestracji może niepokoić, warto zauważyć, że nadal utrzymuje się na relatywnie wysokim poziomie, zwłaszcza w porównaniu do ostatniego kwartału 2024 r., kiedy zarejestrowano zaledwie 82 029 firm. W tym samym okresie upadłość ogłosiło 100 przedsiębiorstw, czyli tyle samo co w pierwszym kwartale 2024 r. Liczba ta jest relatywnie niska i sugeruje, że firmy lepiej radzą sobie z wyzwaniami rynkowymi niż rok wcześniej. Większość upadłości dotyczyła branż wrażliwych na zmiany kosztów operacyjnych – głównie handlu, transportu i przetwórstwa przemysłowego – wskazuje.
Podkreśla jednak, że oficjalne dane dotyczące upadłości nie oddają pełnej skali wycofywania się z rynku, ponieważ wiele jednoosobowych działalności gospodarczych jest po prostu zawieszanych lub wykreślanych z rejestru bez formalnego postępowania upadłościowego.
Zdaniem Mariusza Zielonki lekka poprawa liczby rejestracji w porównaniu z końcówką ubiegłego roku może sygnalizować ostrożny optymizm wśród przedsiębiorców. – Jednak nadal widać oznaki hamowania dynamiki przedsiębiorczości, a struktura branżowa nowych rejestracji wskazuje na przewagę działalności o niskiej barierze wejścia i ograniczonym potencjale innowacyjnym oraz inwestycyjnym. Kolejne kwartały pokażą, czy mamy do czynienia ze stabilizacją, czy początkiem spowolnienia aktywności gospodarczej w sektorze MŚP – podsumowuje ekonomista.
fot. freepik.com
oprac. /kp/