• +48 533 367 799

Wyposażenie sypialni Polaków w minionych dziejach. Czym obecnie wyróżnia się porządne łóżko wśród przeciętnych mebli?

Pierwotne formy łóżek używane przez Polaków były nieskomplikowane w konstrukcji i funkcjonalne zarazem.

Wyposażenie sypialni Polaków w minionych dziejach. Czym obecnie wyróżnia się porządne łóżko wśród przeciętnych mebli?

Od samego początku ludzie instynktownie dążyli do wyizolowania miejsca do spania i zapewnienia sobie komfortu leżenia i snu. Przykładowo już w średniowieczu, zwłaszcza na wsiach, za miejsce do spania służyły sienniki wypchane słomą, rozkładane na drewnianych ramach lub nawet bezpośrednio na podłodze. Z kolei w zamożniejszych domach szlacheckich i dworach pojawiały się już drewniane łoża – często wysokie, z prostymi nogami i twardym posłaniem, pokryte grubymi kocami lub futrami. Ich głównym zadaniem było zapewnienie ciepła i wygody w chłodnych pomieszczeniach. Z czasem konstrukcje stawały się coraz bardziej wyszukane, a łóżko przestało być tylko miejscem snu – stawało się też symbolem statusu materialnego i społecznego.

Od baroku po secesję – jak zmieniały się łóżka na przestrzeni wieków

Od XVII wieku łóżka zaczęły ewoluować w kierunku bogatszych form i dekoracji. W czasach baroku i rokoka łoża miały ciężkie baldachimy, rzeźbione zagłówki i zdobione ramy, nierzadko malowane lub złocone. Największą popularnością cieszyły się meble wykonywane ręcznie z dębu, orzecha czy wiśni. Z kolei epoka klasycyzmu przyniosła większy umiar, elegancję i symetrię – w łóżkach dominowały proste linie i delikatne zdobienia. Dalej, XIX-wieczna secesja wprowadziła do polskich wnętrz łóżka o łagodnie giętych formach, kwiatowych ornamentach i bogatej kolorystyce. Za najpiękniejsze i najczęściej kopiowane współcześnie uznaje się właśnie łóżka z końca XIX i początku XX wieku – szczególnie te w stylu secesyjnym i neorenesansowym. Są one chętnie rekonstruowane zarówno przez stolarzy artystycznych, jak i oferowane w wersjach stylizowanych przez manufaktury.

Łóżka secesyjne – finezja natury i kobiecej formy

Jak już można było się zorientować, meble secesyjne wyróżniają się delikatnością, lekkością i inspiracją światem przyrody. Rzeźba ówczesnych łóżek została zdominowana przez gięte, płynne linie – zarówno w kształcie całej ramy, jak i w detalach dekoracyjnych. Charakterystyczne są asymetryczne formy, ornamenty roślinne (np. liście, irysy, maki, powoje), motywy kobiecej sylwetki oraz wijące się łodygi. Zarówno zagłówki, jak i zanóżki często zdobią rzeźbienia przedstawiające motywy kwiatowe lub secesyjne arabeski.

Natomiast kolorystyka łóżek secesyjnych jest zazwyczaj ciepła i naturalna. Najczęściej wykorzystywano drewno orzechowe, dębowe lub mahoniowe, które podkreślano delikatnym politurowaniem lub woskiem. Czasem pojawiały się również elementy malowane na pastelowe odcienie – kość słoniową, pudrowy róż, zgaszoną zieleń, błękit. Tapicerowane wezgłowia mogły być obite tkaniną żakardową, aksamitną lub welurową, często z subtelnymi roślinnymi wzorami.

Styl, jakość i rzemiosło – gdzie dziś szukać antycznego łoża?

Antyczne łóżka tworzyli rzemieślnicy, często lokalni stolarze pracujący na zamówienie, używający litego drewna i tradycyjnych technik stolarskich. Dziś można znaleźć takie łóżka na targach staroci, w sklepach z antykami w pobliżu, a także u rzemieślników specjalizujących się w renowacji mebli lub ich artystycznym odtwarzaniu. Warto rozważyć taką inwestycję, zamiast kupować współczesne łóżka z masowej produkcji, wykonane często z płyt wiórowych i sztucznych oklein, które szybko się zużywają. Meble z duszą, wykonane z solidnych materiałów i dbałością o detale, są nie tylko trwalsze, ale także wnoszą do wnętrza niepowtarzalny klimat. To rozwiązanie dla tych, którzy cenią styl, jakość i historię.

 

opracowanie: kk

 

Podobne artykuły

Wyszukiwarka