• +48 533 367 799

Powstała Grupa ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Sieci

Projekt: Finanse
Tagi:

Powołana została Grupa do spraw Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Sieci. Odbyło się już jej pierwsze spotkanie, w którym udział wzięli specjaliści z instytucji, firm, organizacji trudniący się nowymi technologiami, edukacją oraz ochroną dzieci. Posiedzenie zostało otworzone przez ministra cyfryzacji - Marka Zagórskiego.

Powstała Grupa ds. Bezpieczeństwa Dzieci i Młodzieży w Sieci

Cel Grupy

Celem Grupy jest zminimalizowanie niebezpieczeństwa związanego z korzystaniem z Internetu przez dzieci i młodzież.

Grupa została powołana na skutek podpisania w październiku ubiegłego roku Deklaracji na Rzecz Bezpieczeństwa Dzieci w Sieci. Wśród osób, które podpisały tę deklarację, znajdują się delegaci firm telekomunikacyjnych, administracji publicznej oraz mediów.

Minister cyfryzacji ma nadzieję, że podjęta współpraca zaowocuje wypracowaniem skutecznych działań, mających na celu ochronę dzieci i młodzieży przed nieodpowiednimi treściami, a także zachowaniami i zjawiskami w internecie, które mogą wywrzeć na młodym pokoleniu zły wpływ.

Pozostałymi celami grupy jest:

  • zminimalizowanie ryzyka zagrożenia;
  • połączenie sił różnych interesariuszy w celu zagwarantowania bezpieczeństwa dzieci i młodzieży;
  • stworzenie bezpiecznego miejsca w internecie dla dzieci i młodzieży, by mogli oni czerpać korzyści z jego korzystania.

Praca w podgrupach

Podczas pierwszego spotkania zdecydowano, że członkowie Grupy zostaną podzieleni na 4 podgrupy przedmiotowe:

  • prawna - której zadaniem będzie znalezienie rozwiązań redukujących możliwości zarabiania na cyberprzemocy i popularyzowania treści nieodpowiednich dla dzieci i młodzieży;
  • organizacyjno-edukacyjna - będzie zajmowała się propagowaniem wartościowych treści w Internecie oraz promowaniem rozwiązań technicznych, służących bezpieczeństwu w Internecie;
  • techniczna - będzie zajmowała się udoskonalaniem procesu wymiany informacji między dystrybutorami treści i usług oferowanych w Internecie a podmiotami zajmującymi się przeciwdziałaniem i eliminowaniem treści nielegalnych. Celem tej współpracy  jest natychmiastowe informowanie o niebezpieczeństwie oraz budowanie efektywnych narzędzi reakcji na zagrożenia w Internecie;
  • medialna - będzie pracowała nad stworzeniem rekomendacji i dobrych praktyk dla mediów, odnoszących się do sposobu przekazywania informacji na temat internetowych zagrożeń dzieci i młodzieży.

Minister cyfryzacji podkreśla, że tego typu działania są również podejmowane na całym świecie.

Kampania #niezgubdzieckawsieci

"Nie zgub dziecka w sieci" to kampania, która od kilku miesięcy jest prowadzona przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z NASK.

Jej celem jest przede wszystkim edukowanie rodziców i opiekunów, w jaki sposób wspierać dziecko w "podróży" po świecie wirtualnym.

W ramach tej kampanii tworzone są poradniki, artykuły i innego rodzaju treści dedykowane rodzicom. Pokazują one w jaki sposób chronić swoje dzieci online i offline.

Powstały już cztery poradniki:

  1. "Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie."
  2. "FOMO i nadużywanie nowych technologii."
  3. "Szkodliwe treści w Internecie. Nie akceptuję, reaguję!"
  4. "Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania online."

Wszystkie te materiały można pobrać ze strony gov.pl

------------------------------

Projekt "Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych" to wspólne działanie Ministerstwa Cyfryzacji i Państwowego Instytutu Badawczego NASK. Celem realizowanych kampanii jest propagowanie korzystania z technologii w codziennym życiu w każdym pokoleniu, przekraczanie związanych z tym barier, a także wzrost umiejętności cyfrowych społeczeństwa. 

Projekt dotyczy czterech obszarów:

  • jakość życia;
  • e-usługi publiczne;
  • bezpieczeństwo w sieci;
  • programowanie.

oprac. MTC
/na podstawie: gov.pl/
fot.: freepik.com

Podobne artykuły

Wyszukiwarka