• +48 533 367 799

Zmiany w ustawie o termomodernizacji i remontach

Projekt: Praca
Tagi:

23 stycznia sejm uchwalił nowe przepisy w ramach ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów. Zmiany dotyczą przede wszystkim wyznaczenia premii remontowych dla gmin, wzrostu premii termomodernizacyjnej w przypadku instalacji OZE, a także pomocy dla budynków z wielkiej płyty. Nowe przepisy mają na celu zminimalizowanie ubóstwa energetycznego.

Zmiany w ustawie o termomodernizacji i remontach

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz wskazuje na poważny problem, którym jest fakt, że ok. 40% domów jedno lub wielorodzinnych wymaga zastosowania termomodernizacji. Ponadto wskazuje także na konieczność minimalizowania zanieczyszczeń imitowanych do powietrza przez przestarzałe systemy ogrzewania. W związku z tym premiowaniu podlegać będą inwestycje, prowadzące do kompetnej poprawy charakterystyki gospodarczej.

Wiceminister rozwoju Robert Nowicki powiedział, że zakłada się, iż do 2029 r. około 8 tysięcy budynków komunalnych, zamieszkiwanych przez najbiedniejszych obywateli, otrzyma wsparcie. Jest to bardzo istotne z punktu widzenia wyrównywania jakości życia mieszkańców Polski, ale również będzie to miało wpływ na redukcję smogu. 

Premia remontowa dla gmin

Wsparcie otrzymać mogą osoby fizyczne, spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe z większościowym udziałem osób fizycznych, a także towarzystwa budownictwa społecznego. Wysokość premii przewidziana jest na wartość 50% realizowanych remontów w budynkach, które posiadają mieszkania komunalne. Jeżeli natomiast budynek został wpisany do rejestru zabytków, bądź znajduje się na obszarze wpisanym do takiego rejestru, premia ta wynosić będzie 60% kosztów przedsięwzięcia.

Pomoc dla właścicieli budynków wielkiej płyty

Nowelizacja ustawy obejmuje także premie dla bloków z wielkiej płyty. Będą one przyznawane inwestorom, którzy prowadzą prace termomodernizacyjne. Wysokość premii wyniesie 50% kosztów zakupu i montażu kotew. Wdrożenie tych modernizacji, zapewnia mieszkańcom większe bezpieczeństwo. W szczególności, gdy będą montowane nowe warstwy ocieplenia, będące dodatkowymi obciążeniami dla łączników elementów płyty wielowarstwowej. Szacuje się, że do 2029 roku wzmocnionych zostanie około 2 tysiące budynków z wielkiej płyty.

Mikroinstalacja OZE

Jeżeli inwestor stosujący termomodernizację, będzie wykonywał także montaż mikroinstalacji OZE do produkcji energii elektrycznej, będzie mógł skorzystać z podwyższonej premii termomodernizacyjnej. Będzie to wzrost z 16% do 21 %.

oprac. MTC
/na podstawie: gov.pl/
fot.: gov.pl

Podobne artykuły

Wyszukiwarka