• +48 533 367 799

W 2017 r. administracja podatkowa będzie działać sprawniej?

Jednym z priorytetowych działań Ministerstwa Finansów jest powołanie Krajowej Administracji Skarbowej. W pełni funkcjonalna KAS ma zacząć działać od 1 stycznia 2017 r.

W 2017 r. administracja podatkowa będzie działać sprawniej?

    Zmiany zakładają scentralizowanie administracji podatkowej, celnej i skarbowej. Konsolidacja administracji ma być źródłem oszczędności dla budżetu państwa. Jakie plany ma Ministerstwo Finansów?
    Resort przewiduje kluczowe zmiany instytucjonalne oraz prawne. Minister Szałamacha zapowiada ustanowienie Krajowej Administracji Skarbowej. Ministerstwo uzasadnia potrzebę wprowadzenia reformy skróceniem postępowań podatników, którzy wielokrotnie skarżyli się na ich przewlekłość. Rekord oczekiwania na postępowanie odwoławcze należy do Izby Skarbowej w Gdańsku, gdzie oczekiwanie podatników trwało średnio aż 198 dni.
    Podstawową zmianą ma być kwestia odwołań podatnika od decyzji urzędu skarbowego do izby skarbowej. Rząd zamierza zmienić obowiązujący system, który przewiduje dwie instancje administracyjne oraz w następnej kolejności - dwie sądownicze. Ministerstwo Finansów planuje wprowadzić postępowanie jednoinstancyjne, które ma się zakończyć decyzją zaskarżalną do sądu administracyjnego. W praktyce oznacza to, że decyzja pierwszej instancji będzie wiążąca, a jeśli podatnik nie będzie się z nią zgadzał – będzie miał prawo odwołać się do sądu administracyjnego. Eksperci zwracają uwagę, że być może droga dochodzenia swoich praw stanie się krótsza, aczkolwiek rzadko się zdarza, aby druga instancja administracyjna (izba skarbowa) zmieniła decyzję urzędu skarbowego. Dla przeciętnego Kowalskiego oznacza to dochodzenie swoich praw przed sądem, co niejednokrotnie może spowodować, że mniej osób zdecyduje się na odwołanie w takim trybie. Rozwiązanie proponowane przez Ministerstwo Finansów z pewnością skróci drogę, niemniej jednak, z punktu widzenia podatnika, łatwiej jest złożyć odwołanie do drugiej instancji administracyjnej, niż kierować sprawę do sądu.
    Resort finansów przekonuje, że działanie nowych urzędów będzie sprawniejsze i bardziej efektywne, co ma wpłynąć na to, że korzyści z wprowadzonych zmian odczują nie tylko indywidualnie podatnicy, ale również przedsiębiorstwa. Eksperci zwracają uwagę, że zmiany zapowiadane przez Ministerstwo Finansów to przede wszystkim kwestia oszczędności.

DR

Podobne artykuły

Wyszukiwarka