Płatnik składek jest zobowiązany do obliczania, potrącania z przychodów ubezpieczonych, rozliczania oraz opłacania należnych składek za każdy miesiąc kalendarzowy. Płatnik, który wypłaca ubezpieczonym świadczenia z ubezpieczeń społecznych lub finansowane z budżetu państwa, podlegające rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne, w dokumentach wykazuje także wypłacone świadczenia.
Rozliczenia składek płatnik dokonuje na formularzach rozliczeniowych. Za dany miesiąc sporządza i przekazuje do ZUS komplet dokumentów rozliczeniowych, który składa się z deklaracji rozliczeniowej ZUS DRA oraz dołączonych do niej imiennych raportów miesięcznych (ZUS RCA, ZUS RZA, ZUS RSA).
Co się zmieniło w deklaracji ZUS DRA? Wzór został przystosowany do zmian wprowadzanych ustawą z 24 lipca 2015 r. o zmianie ustawy o świadczeniach rodzinnych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2015 r., poz. 1217).
W formularzu zostały powiększone pola, aby umożliwić rozliczenie dużych kwot składek. Dzięki temu zostaną ograniczone przypadki, kiedy konieczne byłoby przekazywanie za jeden okres rozliczeniowy dwóch kompletów dokumentów rozliczeniowych. Ponadto udostępniono pole, w którym będą wykazywane kwoty wypłaconych podwyższeń zasiłków macierzyńskich do wysokości kwoty świadczenia rodzicielskiego. Wprowadzone zmiany nie wpływają na zasady i sposób rozliczania należnych składek i wypłaconych świadczeń. Umożliwią one dużym płatnikom składek rozliczenie wyższych kwot należnych składek w jednym komplecie dokumentów rozliczeniowych.
DR