• +48 533 367 799

Większa gotowość na przekwalifikowanie. Kandydaci na „pandemicznym” rynku pracy

W czasie pandemii koronawirusa najważniejsza dla pracowników jest stabilność zatrudnienia. Nie oznacza to jednak że nie są oni gotowi na przekwalifikowanie bądź na zmianę pracy.

Większa gotowość na przekwalifikowanie. Kandydaci na „pandemicznym” rynku pracy

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez Pracuj.pl 8 na 10 badanych osób jest gotowych na zmianę pracy jeżeli zaoferuje się im ciekawą ofertę zatrudnienia. Wartość ta jest wyższa o 6 punktów procentowych niż w kwietniu. Okazuje się, że nowa pandemiczna rzeczywistość nie tylko nie zmniejsza, ale wręcz zwiększa gotowość do zmiany pracy.

Jak twierdzi Agata Dzierlińska, HR business partner w Grupie Pracuj, gotowość do zmiany pracy to stała cecha pracowników w Polsce i nawet czas pandemii nie zmienił tej tendencji. Sytuacja związana z niepewnością i obawami, które pojawiły się w związku z pandemią koronawirusa motywuje do większej aktywności na rynku pracy, mimo ryzyka.

Pod koniec września aż 2/3 badanych szukających pracy zdeklarowało gotowość do zmiany zawodu i przekwalifikowania, co stanowi taki sam wynik jak podczas badań na początku pandemii, w kwietniu. Polacy są więc świadomi zmieniającego się rynku pracy i potrzeb rekrutacyjnych konkretnych branż i specjalizacji.

Wśród oczekiwań pracowników wysoko znajduje się również gwarancja stabilnego i bezpiecznego zatrudnienia (57%) oraz stabilność firmy mimo zmian na rynku (41%). Spokój związany z utrzymaniem pracy jest mniej istotny niż w trakcie kwietniowego badania, ale nadal jest ważniejszy niż ciekawe obowiązki (34%) lub możliwość awansu (32%).

Jak mówi Agata Dzierlińska pandemiczna rzeczywistość i jej wpływ na rynek pracy spowodowały u Polaków konieczność poszukiwania bezpiecznych i spokojnych stanowisk. Mimo gotowości do przekwalifikowania i zmiany branży pracownicy i kandydaci nie są gotowi na znaczne ryzyko. Co powoduje zwracanie szczególnej uwagi na oferty gwarantujące bezpieczeństwo i stabilizacje zatrudnienia.

Również pracownicy tymczasowi zostali zmuszeni do przekwalifikowania się. W badaniu OTTO Work Force Polska aż 68% nowo zatrudnionych pracowników tymczasowych stwierdziło że w wyniku pandemii było zmuszonych do podjęcia pracy w innej branży niż wcześniej. Aż 7 na 10 badanych wskazało, że nie chce wracać do poprzedniej branży nawet w przypadku poprawy sytuacji gospodarczej, 21% rozważa taką możliwość, a 9% na ten moment nie podjęło decyzji.
W niektórych branżach pojawiło się większe niż wcześniej zapotrzebowanie na personel, m.in. w logistyce i w usługach kurierskich. Jest to związane ze wzrostem pozycji branży e-commerce która w czasie pandemii koronawirusa odnotowała znaczny przyrost klientów.

Poszukiwanie pracy

Większość badanych osób dostrzega wpływ pandemii na rynek pracy. Prawie co czwarty respondent uważa że obecnie znalezienie pracy jest łatwiejsze niż na początku pandemii. Natomiast aż 44% nie zgadza się z tą opinią.

Między styczniem, a wrześniem 2020 roku na portalu Pracuj.pl pojawiło się 391 010 ogłoszeń. Dyrektor zarządzający Pracuj.pl, Rafał Nachyna, podkreśla że pracownicy są świadomi dynamicznie zmieniającej się sytuacji w związku z pademią.

Rynek pracy, mimo wielu wyzwań dla pracodawców zakończył III kwartał w dobrej kondycji. Sytuacja jednak stale się zmienia, więc może okazać się konieczne oparcie na doświadczeniach z pierwszych miesięcy pandemii.

fot. freepik.com

/źródło pulsHR, oprac. d/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka