• +48 533 367 799

Ministerstwo Finansów planuje niekorzystne zmiany w zakresie procedury podatkowej?

Eksperci alarmują, że jeśli planowana zmiana przepisów wejdzie w życie, podatnicy będą zmuszeni odwoływać się w każdej sprawie do sądu administracyjnego.

Ministerstwo Finansów planuje niekorzystne zmiany w zakresie procedury podatkowej?

    Przygotowywane działania w zakresie procedury podatkowej wprowadzają poważne modyfikacje, które zlikwidują możliwość rozpatrzenia spraw przez Izbę Skarbową. Resort Finansów pracuje nad możliwością wprowadzenia jednoinstancyjnego postępowania podatkowego. Sytuacja ta generuje kontrowersje w środowisku prawniczym. Eksperci twierdzą, że zapowiadane zmiany mogą być niezgodne z konstytucją. Podkreślają oni, iż aby sąd administracyjny mógł wydawać decyzje merytoryczne, należałoby zmienić najważniejszą ustawę w państwie, w tym art. 10 stanowiący o trójpodziale władzy. O tym, że sądownictwo administracyjne nie jest powołane do wydawania decyzji merytorycznych, natomiast do kontroli działalności administracji publicznej, stanowi art. 184 konstytucji. Z kolei artykuł 78 stanowi, że każda ze stron ma prawo do zaskarżenia orzeczeń i decyzji wydanych w pierwszej instancji. Odstępstwo od tej reguły może zostać określone w ustawie.
    Ponadto, odwoływanie się w każdej sprawie do sądu administracyjnego, oznacza ponoszenie wyższych kosztów przez podatników. Nietrudno się dziwić, że budzi to również ich niepokój. Na chwilę obecną w Izbie Skarbowej nie obowiązuje odpłatność. W przypadku rozpatrywania sprawy przez sąd administracyjny, pojawiają się opłaty, których wielkość uzależniona jest od rodzaju prowadzonej sprawy dot. należności pieniężnych. Kwoty będą oscylować do 100 tys. złotych - od 1% do 4% wartości zaskarżenia, a powyżej 100 tys. nie mniej niż 2 tys. i nie więcej niż 100 tys. zł.
Eksperci zwracają również uwagę, że sądy administracyjne zostaną zarzucone dodatkowa pracą. W ciągu roku nie będą zajmować się 27 tysiącami, lecz 40 tysiącami spraw.
    Ministerstwo Finansów broni pomysłu, przekonując, że planowane modyfikacje przyspieszą postępowania w urzędach oraz usprawnią ich pracę. Przekonują również, że wysoko wykwalifikowana kadra będzie mogła się zająć innymi sprawami, a jednoinstancyjne postępowanie obowiązuje choćby w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych.     Proponowane zmiany nie są nowością. Podobne założenia próbowano wdrożyć w 2002 r., jednak po pojawieniu się zarzutów niekonstytucyjności, zdecydowano zawiesić nad nimi prace.

DR

Podobne artykuły

Wyszukiwarka