• +48 533 367 799

Krótsza praca przynosi korzyści gospodarce

W Niemczech, Austrii, Holandii czy Danii praca poniżej 40 godzin tygodniowo dotyczy minimum ok. 20% pracowników, Polsce ten odsetek wynosi niecałe 6%.

Krótsza praca przynosi korzyści gospodarce

Polacy pracują dłużej niż mieszkańcy najbardziej rozwiniętych krajów Europy. Jest to średnio 39,7 godz. tygodniowo, podczas gdy Francuzi, Szwedzi, Niemcy czy Duńczycy pracują poniżej 36 godzin. W niektórych zachodnich krajach praca poniżej 40 godzin tygodniowo dotyczy minimum ok. 20% pracowników. W Polsce ten odsetek wynosi niespełna 6%.

W krajach, w których pracuje się krócej, produktywność jest wyższa. Eksperci Polskiego Instytutu Ekonomicznego tłumaczą to wyższym poziomem aktywności zawodowej w bogatszych społeczeństwach, co przekłada się na sytuację, w której więcej osób pracuje, ale w mniejszym wymiarze godzin. - Próba implementacji modelu krótszej pracy do krajów relatywnie biedniejszych mogłaby zatem zakończyć się koniecznością podejmowania przez pracowników dodatkowej aktywności zawodowej - oceniono w najnowszym wydaniu "Tygodnika Gospodarczego PIE".

Jak wskazuje PIE, najbardziej znaną praktyką skracania czasu pracy jest wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy.

Okazuje się, że krótsza praca przynosi korzyści gospodarce. Eksperci przytoczyli wynik eksperymentu dotyczącego czterodniowego tygodnia pracy, który przeprowadzono w Islandii w latach 2015-2019. Uczestniczyło w nim 2,5 tys. pracowników, czyli ponad 1% wszystkich osób pracujących w gospodarce tego kraju. - Produktywność gospodarki nie tylko się nie obniżyła, ale wręcz wzrosła - podał PIE. Poprawił się też dobrostan pracowników - z jednej strony spadły wskaźniki odczuwanego stresu i wypalenia zawodowego, z drugiej poprawiły się te dotyczące kondycji zdrowotnej i równowagi praca-życie. - Sukces wynikający ze skrócenia tygodnia pracy sprawił, że od czasu zakończenia eksperymentu aż 86% islandzkich pracowników korzysta z możliwości krótszej pracy w wymiarze 5-36 godzin - podsumowano.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka