• +48 533 367 799

Uchodźcy a polski rynek pracy. Gdzie znajdą zatrudnienie Ukrainki?

Ukrainkom najłatwiej będzie znaleźć pracę na stanowiskach niższego szczebla, zwłaszcza gdy nie posługują się językiem polskim, ale zapotrzebowanie na specjalistów także jest w Polsce duże.

Uchodźcy a polski rynek pracy. Gdzie znajdą zatrudnienie Ukrainki?

Do tej pory granicę z Polską przekroczyło ponad 575 tys. uchodźców z Ukrainy. Większość to kobiety z dziećmi. W pierwszej kolejności potrzebują one pomocy medycznej, lokalowej i psychologicznej, jednak kolejnym etapem dla części z nich będzie znalezienie zatrudnienia. Personnel Service wspólnie z Pracodawcami RP zbiera aktualnie oferty pracy od firm, które mają wolne stanowiska dla kobiet. Jak podkreślają, kluczowe w tym kontekście są odpowiednie regulacje pozwalające na szybkie podjęcie pracy oraz zapewnienie opieki nad dziećmi.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że rok temu firmy najczęściej poszukiwały pracowników przemysłowych - potrzebnych było ponad 93 tys. robotników przemysłowych i rzemieślników. Drudzy w kolejności byli specjaliści, na których zapotrzebowanie wyniosło 85 tys. Na operatorów i monterów maszyn i urządzeń czekało 61 tys. ofert, a na pracowników usług i sprzedawców 52 tys. Ostatnia z największych grup zawodów z dużym zapotrzebowaniem na pracowników to osoby wykonujący proste prace – liczba wakatów wyniosła 44,6 tys.

- Ukraińskie kobiety, o ile będą chciały, znajdą pracę w Polsce. Mogą pracować w przetwórstwie spożywczym, w sklepach, jako pomoce domowe czy sprzątaczki. Najłatwiej będzie im znaleźć pracę na stanowiskach niższego szczebla, zwłaszcza gdy nie posługują się językiem polskim, ale zapotrzebowanie na specjalistów też jest w naszym kraju duże. Zatem osoby o wyższych kompetencjach i posługujące się językiem polskim też znajdą dla siebie miejsce - mówi Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

W mionionym roku polscy pracodawcy poszukiali także m.in. 7,2 tys. pielęgniarek i pielęgniarzy, 9,2 tys. sekretarek i sekretarzy, 7,9 tys. pracowników obsługi biurowej, 4,1 tys. kucharek i kucharzy, 2,1 tys. kelnerek i kelnerów, 2,2 tys. fryzjerek i fryzjerów, 31,3 tys. sprzedawców, 24 tys. pracowników sprzedaży w sklepach, 1,4 tys. kasjerek i kasjerów, 9,9 tys. pomocy domowych i sprzątaczek oraz dodatkowo 7,8 tys. sprzątaczek biurowych i hotelowych.

W raporcie podano, że dziesiątki tysięcy kobiet znajdzie zatrudnienie w centrach logistycznych do obsługi e-commerce, w szpitalach na stanowiskach pomocniczych i w ciągu najbliższych paru miesięcy w ruszającym nowym sezonie w sektorze HoReCa. Ponadto pojawią się też oferty pracy przy obsłudze szeroko rozumianego sektora turystycznego, osoby niewykwalifikowane bądź bez doświadczenia zawodowego mogą również szukać pracy w firmach ochroniarskich i sprzątających, które narzekają na brak rąk od pracy.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka