• +48 533 367 799

Zatrudnianie Ukraińców ze zmianami. Apel Okręgowego Inspektora Pracy

Poza informacjami, jakie były wymagane do tej pory w powiadomieniach o powierzeniu pracy obywatelom Ukrainy, pracodawca musi także zawrzeć godzinową lub miesięczną stawkę wynagrodzenia oraz wymiar czasu pracy.

Zatrudnianie Ukraińców ze zmianami. Apel Okręgowego Inspektora Pracy

W związku z atakiem rosyjskich wojsk na Ukrainę Polska, w tym województwo śląskie, stało się miejscem docelowym dla tysięcy Ukraińców poszukujących schronienia. Z ostatnich danych Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wynika, że pracę w Polsce znalazło już 358 tys. uchodźców.

Polski rząd wprowadził szereg regulacji prawnych mających na celu zapewnienie obywatelom Ukrainy ułatwień, w tym w zakresie legalnego podjęcia pracy na terytorium Polski. Ustawą z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa, w art. 22 ust. 1 uregulowano tryb i warunki zalegalizowania pracy podjętej przez obywatela Ukrainy. – Przypominam, że każdy z pracodawców lub innych podmiotów chcących powierzyć wykonywanie pracy obywatelom Ukrainy jest zobowiązany powiadomić o tym powiatowy urząd pracy w terminie 14 dni od dnia podjęcia pracy przez cudzoziemca za pośrednictwem systemu teleinformatycznego praca.gov.pl. Należy jednak pamiętać, że z dniem 15 lipca 2022 r. weszła w życie zmiana art. 22 ust. 3 cytowanej ustawy, wprowadzona ustawą z dnia 8 czerwca 2022 r. o zmianie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa oraz niektórych innych ustaw. W wyniku tej zmiany podmiot powierzający wykonywanie pracy obywatelowi Ukrainy został zobowiązany do zamieszczenia w składanym powiadomieniu dodatkowych informacji dotyczących miesięcznej lub godzinowej stawki wynagrodzenia oraz wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy w tygodniu lub w miesiącu – przypomina Piotr Kalbron, Okręgowego Inspektor Pracy w Katowicach.

Co ważne, nastąpiła również istotna zmiana treści art. 22 ust. 1, o której pracodawca i przedsiębiorca winien w szczególności pamiętać, a mianowicie wprowadzono kolejne warunki legalnego podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy. – I tak, po dokonanych zmianach praca może być powierzana wyłącznie w wymiarze czasu pracy nie niższym niż wskazany w powiadomieniu lub liczbie godzin nie mniejszej niż wskazana w powiadomieniu oraz za wynagrodzeniem nie niższym niż ustalone według stawki określonej w powiadomieniu, proporcjonalnie zwiększonym w przypadku podwyższenia wymiaru czasu pracy lub liczby godzin pracy – wyjaśnia OIP.

– Proszę, aby pamiętali państwo, że brak powiadomienia właściwego urzędu pracy we wskazanym wyżej terminie oraz powierzenie obywatelowi Ukrainy pracy w wymiarze niższym niż wskazany w powiadomieniu lub za niższe wynagrodzenie oznacza, że doszło do nielegalnego powierzenia pracy cudzoziemcowi z uwagi na niewypełnienie warunków określonych w cytowanym wyżej przepisie. Jednocześnie przypominam wszystkim podmiotom powierzającym wykonywanie pracy cudzoziemcom, że z powyższego przepisu może skorzystać każdy obywatel Ukrainy legalnie przebywający na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Dotyczy to obywateli Ukrainy przybyłych do Polski od 24 lutego 2022 r., których pobyt uznaje się za legalny na podstawie przepisów cytowanej ustawy, jak i już przebywających legalnie na terenie naszego kraju – podkreśla Piotr Kalbron.

Informacje i porady prawne związane z zatrudnianiem cudzoziemców można znaleźć na stronie internetowej Okręgowego Inspektoratu Pracy w Katowicach: www.katowice.pip.gov.pl.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka