• +48 533 367 799

Zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów nadal wysokie

Co piąty specjalista i menedżer planuje zmienić pracę w 2023 r. Nie chodzi jedynie o wyższe zarobki – warunkiem jest także zaoferowanie przez nowego pracodawcę poczucia bezpieczeństwa.

Zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów nadal wysokie

Niemal co trzecia firma biorąca udział w badaniu Hays Poland jako przeszkodę w osiągnięciu swoich strategicznych celów wskazała niedobór kandydatów do pracy. W nadchodzącym czasie rekrutacje planuje prowadzić aż 87% przedsiębiorstw, co jest jednak wynikiem o 8 pkt. proc. niższym niż przed rokiem. Jednocześnie 72% z nich oczekuje trudności z pozyskiwaniem pracowników. Jako główny powód rekrutacji, na który wskazało 53% organizacji, wskazywany jest rozwój biznesu i konieczność pozyskania nowych umiejętności. Na drugim miejscu jest konieczność znalezienia zastępstwa dla odchodzących pracowników. Firmy na szeroką skalę będą rekrutować ekspertów w dziedzinie IT i nowych technologii, sprzedaży, produkcji i inżynierii, finansów i księgowości oraz logistyki.

– Chociaż wskutek niesprzyjającej sytuacji gospodarczej i geopolitycznej część firm zdecydowanie ostrożniej będzie podejmować decyzje o uruchomieniu rekrutacji, to zapotrzebowanie na wysoko wykwalifikowanych specjalistów pozostanie wysokie. Rok 2023 nie przyniesie zatem załamania na rynku pracy specjalistów i menedżerów, lecz raczej wyrównanie sił pracodawców i pracowników. Rynek kandydata nadal będzie faktem w niektórych obszarach specjalizacyjnych, natomiast walka o talent nie będzie równie intensywna, co w minionych miesiącach – prognozuje Alex Shteingardt, dyrektor zarządzający Hays Poland.

Pomimo podwyżek w minionym roku, które uzyskało 62% specjalistów i menedżerów, spada ogólna satysfakcja z otrzymywanego wynagrodzenia. 51% pracodawców w minionym roku przyznało podwyżki nie wyższe niż 10%, nie rekompensują więc one pracownikom utraconej w wyniku wysokiej inflacji siły nabywczej. Wzrost wynagrodzeń w planach na ten rok uwzględniło 81% firm, jednak z uwagi na ograniczenia budżetowe podwyżki nie będą równie wysokie jak w 2022 r. – Presja płacowa jest wysoka i wielu specjalistów oczekuje, że w nadchodzących miesiącach otrzyma podwyżkę. Jednak w tym roku z odpowiedzi respondentów można wyczytać większą niepewność względem tego, jak zmienią się ich zarobki w roku 2023. Pracownicy często są niezadowoleni z otrzymywanego wynagrodzenia, natomiast mają świadomość, że wzrost cen dotyka również firm. Biorą zatem pod uwagę scenariusz, w którym pracodawcy mogą nie być skłonni odpowiadać na oczekiwania finansowe lub spełniać je w ograniczonym zakresie – wyjaśnia Agnieszka Pietrasik, dyrektor wykonawcza z Hays Poland.

Tylko 52% profesjonalistów deklaruje satysfakcję ze swojej obecnej pracy. Co piąty specjalista i menedżer deklaruje plan zmiany miejsca zatrudnienia w 2023 r. Nie chodzi jedynie o wyższe zarobki – warunkiem jest także zaoferowanie przez nowego pracodawcę poczucia bezpieczeństwa.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka