• +48 533 367 799

Złe informacje o gospodarce zniechęcają do szukania pracy

Plan aktywnego poszukania nowego pracodawcy ma 16% osób. Im starsza osoba, tym mniejsze prawdopodobieństwo zmiany pracodawcy.

Złe informacje o gospodarce zniechęcają do szukania pracy

Co piąty polski pracownik obawia się zwolnienia w tym roku. 43% osób z kolei wskazuje, że taki scenariusz raczej nie jest możliwy, a 23% ma pewność zatrudnienia. Pracownicy, którzy nie będą do tego zmuszeni, raczej nie zmienią pracy. Aktywne poszukiwanie nowego pracodawcy deklaruje 16% osób.

Jak wynika z „Barometru Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service, trzymanie się jednego pracodawcy to teraz częsta strategia pracowników, którzy w aktualnych warunkach wolą nie ryzykować. 60% pytanych nie zamierza zmieniać pracy w ciągu najbliższych 6 miesięcy, a 24% jeszcze nie wie, co się wydarzy. W poprzedniej edycji badania, która została przeprowadzona w lutym 2022 r., pracy nie zamierzało zmieniać 53% ankietowanych, 17% stwierdziło, że chce związać się z nowym pracodawcą, a 30% nie podjęło decyzji.

Plan aktywnego poszukania nowego pracodawcy ma 16% osób. Z badania wynika, że im starsza osoba, tym mniejsze prawdopodobieństwo zmiany pracodawcy. 29% pytanych Polaków od 18. do 24. roku życia planuje szukać nowej pracy, wśród 25-34-latków ten odsetek wynosi 19%, w kolejnej grupie wiekowej, 35-44 lata, jest to 16%, wśród 45-55-latków 15%, a w najstarszej grupie osób, po 55. roku życia, tylko 5% zamierza zmienić pracodawcę.

– Słabe informacje o gospodarce czy doniesienia o zwolnieniach zniechęcają do szukania pracy. Jest to zrozumiałe, bo zmiana oznacza najczęściej zatrudnienie najpierw na okres próbny oraz konieczność wykazania swoich umiejętności. Pracownicy wolą teraz nie dokładać sobie stresu. Skłonność do ryzyka spadła od wybuchu pandemii i to się nadal utrzymuje. Z drugiej strony zatrudnionych z bierności wytrąca inflacja. Ceny rosną, a jednocześnie spada nasza siła nabywcza, więc każdy dodatkowy grosz jest na wagę złota. Jeżeli w nowym miejscu pracy dostaniemy lepsze pieniądze, to w obliczu rosnących kosztów życia trudniej odrzucić taką ofertę – komentuje Krzysztof Inglot, założyciel Personnel Service.

Do szukania nowej pracy może pracowników zachęcać dobra pozycja negocjacyjna i możliwość otrzymania wyższego wynagrodzenia. 76% zatrudnionych osób postara się o wyższą pensję w 2023 r. Strategie są różne. 37% osób zamierza poprosić swojego szefa o podwyżkę, a gdy to się nie uda, 23% poszuka wtedy nowego pracodawcy, który więcej zapłaci. Kolejnym sposobem na zwiększenie domowego budżetu jest praca dorywcza, na którą zdecyduje się 16% osób.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka