• +48 533 367 799

Więcej Polaków obawia się utraty pracy

1/5 osób aktywnych zawodowo zamierza podjąć kroki, by poprawić swoją pozycję względem konkurencji i zwiększać swoje kwalifikacje.

Więcej Polaków obawia się utraty pracy

Odsetek polskich pracowników obawiających się utraty pracy wzrósł z 27,7% na początku 2022 r. do 42% na koniec roku. Polacy stali się też mniej optymistyczni co do wynagrodzeń – procent osób spodziewających się wzrostu wynagrodzeń spadł z 54,5% w styczniu do 35% w listopadzie 2022 r., przy czym podwyżek oczekują głównie osoby w wieku 18–24 lata.

Jak wynika z raportu "Rynek pracy, edukacja, kompetencje. Aktualne trendy i wyniki badań” Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, 19% osób aktywnych zawodowo zamierza podjąć kroki, by poprawić swoją pozycję względem konkurencji i zwiększać swoje kwalifikacje. 32% Polek i Polaków zamierzało w grudniu znaleźć pracę dorywczą, a 6% myśli o całkowitym przebranżowieniu. W największym stopniu gotowe na zmianę są osoby przed 25. rokiem życia. 14% zatrudnionych, również głównie w przedziale wiekowym 18–24 lata, planuje zmianę miejsca pracy.

W raporcie powołano się też na agencję rekrutacyjną Antal, która przeanalizowała, co czeka osoby aktywne zawodowo w nadchodzących miesiącach. – Pracodawcy nie będą w stanie zrekompensować pracownikom wysokiej inflacji – zaznaczono. W opinii ekspertów ten rok będzie prawdopodobnie okresem, w którym spodziewać się też należy więcej osób poszukujących pracy – 76% osób, które nie są zadowolone z dotychczasowej sytuacji w miejscu pracy, aktywnie przegląda nowe ogłoszenia.

Rośnie też znaczenie wirtualnej rzeczywistości jako kanału komunikacji, podnoszenie konkurencyjności pracodawców przez innowacyjność czy "outsourcowanie rekrutacji nowych pracowników". Z perspektywy pracowników z kolei na znaczeniu zyskiwać będą kompetencje techniczne i umiejętności miękkie.

Z danych GUS wynika, że stopa bezrobocia rejestrowanego w listopadzie 2022 r. wyniosła 5,1%, czyli tyle samo, co we wrześniu i październiku. Wcześniej przez trzy miesiące z rzędu wskaźnik utrzymywał się na poziomie 5,2%. W ujęciu wojewódzkim w listopadzie bezrobocie wzrosło w siedmiu regionach. Najwyższy jego poziom utrzymywał się w województwach: podkarpackim (8,7%), warmińsko-mazurskim (8,5%) i lubelskim (7,9%). Najmniej zarejestrowanych bezrobotnych odnotowano zaś w woj. wielkopolskim (2,9%), śląskim (3,6%) i mazowieckim (4,2%). Łącznie na koniec miesiąca w urzędach pracy ze statusem bezrobotnym pozostawało zarejestrowanych 800,2 tys. osób.

Czytaj także: Stopa bezrobocia w Polsce nadal wśród najniższych w UE

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka