• +48 533 367 799

Polska gospodarka spowolniła. PKB w 2022 r. wyniósł 4,9%

Według prognoz ekspertów nadchodzące kwartały przyniosą zdecydowanie słabsze wyniki. Dołek spowolnienia przypadnie na pierwszy kwartał, kiedy wzrost PKB spadnie poniżej 0,5%. W kolejnych dwóch wzrost ma być zbliżony do 1%.

Polska gospodarka spowolniła. PKB w 2022 r. wyniósł 4,9%

Polska gospodarka spowolniła. Jak wynika ze wstępnych szacunków Głównego Urzędu Statystycznego, produkt krajowy brutto Polski w 2022 r. wzrósł o 4,9%. Rok wcześniej było to 6,8%. PKB to kluczowa dana gospodarcza mierząca wielkość całej gospodarki – wzrost lub spadek stanowi miarę wzrostu gospodarczego.

Na podstawie aktualnie dostępnych danych GUS oszacował następujące dynamiki wzrostu wartości dodanej brutto: wartość dodana brutto w gospodarce narodowej w 2022 r. wzrosła o 4,6% w porównaniu z 2021 r. wobec wzrostu o 6,6% w 2021 r.; wartość dodana brutto w przemyśle wzrosła o 7% wobec wzrostu o 2,8% w 2021 r.; wartość dodana brutto w budownictwie wzrosła o 4,5% wobec wzrostu o 5,3% w 2021 r.; wartość dodana brutto w handlu i naprawach wzrosła o 2% wobec wzrostu o 9% w 2021 r.

– Polska gospodarka zakończyła 2022 r. większa o 4,9%. Dane GUS wskazują, że był to w dużej mierze efekt wzrostu zapasów. Solidnie rosły też wydatki konsumpcyjne, szczególnie wśród dóbr pierwszej potrzeby. To oczywiście efekt napływu migrantów z Ukrainy – komentuje Polski Instytut Ekonomiczny. Według prognoz PIE nadchodzące kwartały przyniosą zdecydowanie słabsze wyniki. Zdaniem ekspertów dołek spowolnienia przypadnie na pierwszy kwartał, kiedy wzrost PKB spadnie poniżej 0,5%. W kolejnych dwóch wzrost ma być zbliżony do 1%. – Wzrost gospodarczy zacznie przyśpieszać na koniec czwartego kwartału. Będzie to efekt poprawy koniunktury w Europie oraz ruszenia inwestycji publicznych – przewiduje PIE. Jednocześnie zaznacza, że "perspektywy są jednak niepewne, a istotnym zagrożeniem jest zastój w budownictwie z uwagi zamrożenie rynku kredytowego".

Także eksperci ING w 2023 r. spodziewają się wzrostu PKB o 1%. Ich zdaniem ubiegły rok był udany dla polskiej gospodarki, która kontynuowała postpandemiczną odbudowę pomimo wojny w Ukrainie. – Wsparciem koniunktury była poprawa w funkcjonowaniu łańcuchów dostaw oraz napływ uchodźców z Ukrainy – wskazują. Zwracają uwagę, że w takim otoczeniu dobrze radził sobie przemysł i eksport. – Jednocześnie kryzys ekonomiczny i wysoka inflacja spowodowały systematyczne pogarszanie się koniunktury w trakcie roku – podkreślają. Wyhamował wzrost produkcji usług, co według nich należy wiązać z silnym wzrostem cen. Jak wskazują, korzystne warunki pogodowe i poprawa infrastruktury przełożyły się na wysokie wypełnienie magazynów gazu w Europie. – W efekcie pesymistyczne prognozy dla europejskiej gospodarki najprawdopodobniej nie zmaterializują się, co poprawia perspektywy dla wzrostu PKB w Polsce i wspiera nasze oczekiwania – twierdzą przedstawiciele ING.

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka