• +48 533 367 799

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choruje coraz więcej pracowników

72,8% Polaków w wieku 18-80 lat odczuwa już przynajmniej jeden z dziesięciu objawów najczęściej kojarzonych z depresją.

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Choruje coraz więcej pracowników

23 lutego obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją. Został on ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001 r., by uświadamiać, jak poważne jest to schorzenie. Według Światowej Organizacji Zdrowia depresja jest czwartą najpoważniejszą chorobą na świecie i jedną z głównych przyczyn samobójstw.

Choroba ta może dotknąć każdego człowieka bez względu na płeć, wiek czy status społeczny. Często rozwija się latami, dyskretnie i powoli odbierając radość z życia. Aktualnie z depresją zmaga się ok. 3,8% światowej populacji, czyli prawie 280 mln ludzi. W Polsce nie jest jasne, ile dokładnie osób choruje – wielu Polaków nie zgłasza się do lekarza, a część wybiera leczenie prywatne, ponieważ nie chce ujawniać, że zmaga się z tym schorzeniem. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że tylko w 2021 r. 1,5 mln Polaków wykupiło refundowane leki antydepresyjne. W 2013 r. po te same leki sięgnęło o 59% osób mniej.

Depresja jest chorobą, którą charakteryzuje uporczywy smutek, brak energii, brak zainteresowania czynnościami, które dotąd sprawiały przyjemność i dawały satysfakcję. Problemy ze snem, niepokój, trudności z koncentracją, utrata poczucia własnej wartości, poczucie winy lub beznadziei istnienia, myśli o samookaleczeniu lub wręcz uporczywe myśli samobójcze – to cechy charakterystyczne tej choroby. Do zaburzeń psychicznych dołączają objawy somatyczne, czyli cielesne. Na skutek symptomów depresji chorzy zaczynają zaniedbywać codzienne obowiązki – pracę, szkołę, higienę osobistą. Problemem stają się dla nich podstawowe czynności takie jak wstanie z łóżka czy pójście do sklepu. Osoby, które nie doświadczyły depresji, często są przekonane, że zaburzenia depresyjne to jedynie fanaberia “słabych” ludzi. Jest to jednak nieprawda i krzywdzący osąd.

72,8% Polaków w wieku 18-80 lat odczuwa już przynajmniej jeden z dziesięciu objawów najczęściej kojarzonych z depresją. W pierwszych dniach lutego 2022 r. odsetek tak deklarujących osób wynosił 61,4%. Wynika tak z cyklicznego badania UCE Research i platformy ePsycholodzy.pl. – Wyniki badania wyraźnie pokazują, że problem w społeczeństwie mocno narasta. Można wnioskować, że tak się dzieje zwłaszcza z powodu rosnących rat kredytów, wzrostu kosztów ogrzewania i coraz wyższych cen w sklepach. Te kwestie obecnie najbardziej wpływają na zdrowie psychiczne Polaków. Co istotne, na przełomie drugiego i trzeciego kwartału rodacy mogą jeszcze mocniej odczuwać pogarszający się stan gospodarki – komentuje psycholog Michał Murgrabia.

Obecnie pracodawcy mogą liczyć wielomilionowe straty z powodu depresji. – W 2021 r. tylko z powodu tej choroby odnotowano w Polsce 7,4 mln dni absencji pracowniczych. Natomiast różnego typu zaburzenia psychiczne przyniosły blisko 26 mln dni nieobecności. Do tego należy dodać, że w takich przypadkach zwolnienia lekarskie są dłuższe od przeciętnych, bo średnio trwają blisko 20 dni roboczych. Zaznaczam, że te dane dotyczą okresu sprzed wysokiej inflacji. W obecnych warunkach liczba dni absencji pracowniczych z powyższych przyczyn może być już zdecydowanie wyższa – alarmuje Michał Pajdak, ekspert z platformy ePsycholodzy.pl. Autorzy badania szacują, że straty całej szeroko pojętej gospodarki z tych powodów mogą sięgać nawet 2 mld zł rocznie.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka