• +48 533 367 799

3 na 10 firm obszaru przemysłu i surowców będzie zatrudniać

W najbliższym czasie obszar OZE będzie potrzebował nowych rąk do pracy ze względu na globalną sytuację klimatyczną. Na znaczeniu zyskają także umiejętności kandydatów związane z efektywnością energetyczną i recyklingiem.

3 na 10 firm obszaru przemysłu i surowców będzie zatrudniać

W drugim kwartale tego roku 29% pracodawców z branży przemysłu i surowców chce zatrudniać nowych pracowników, zmniejszenie liczby etatów przewiduje 23% organizacji, a 2% nie zna planów rekrutacyjnych na najbliższy czas. 46% planuje z kolei pozostawienie liczby pracowników na niezmienionym poziomie. To dane raportu „Barometr ManpowerGroup Perspektyw Zatrudnienia”, w ramach którego firmy zdradziły swoje plany zatrudnienia na czas od kwietnia do końca czerwca.

Analiza pokazuje, że w drugim kwartale 2023 r. plany rekrutacyjne pracodawców z obszaru przemysłu i surowców są optymistyczne – prognoza netto zatrudnienia dla tej branży, będąca barometrem rynku pracy i pokazująca plany firm związane z pozyskiwaniem nowych kadr, wynosi +8%. W praktyce oznacza to, że firmy chcą rekrutować nowe talenty. W ujęciu kwartalnym wskaźnik ten wzrósł o 8 p.p., a w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku jest wyższy o 22 p.p.

– Wzrost prognozy zatrudnienia dla tej branży w ujęciu rocznym i kwartalnym wskazuje na pozytywną zmianę sytuacji gospodarczej w tym sektorze. Z jednej strony wynika to z corocznego ożywienia gospodarki po okresie zimowym, ale może być też kwestią nowych inwestycji – mówi Przemysław Sienkiewicz, ekspert rynku pracy i lider zespołu sprzedaży w Manpower. – Obserwujemy pozytywny trend poprawy sytuacji gospodarczej w sektorze przemysłowym w całej Polsce, w szczególności w regionach północno-zachodnim oraz wschodnim, co oznacza więcej ofert pracy oraz większą konkurencję między pracodawcami o najlepszych pracowników. Dla kandydatów jest to większa szansa na znalezienie nowej pracy, a także możliwość negocjacji wynagrodzenia, czy warunków zatrudnienia. Dla pracodawców natomiast oznacza konieczność oferowania coraz to bardziej atrakcyjnych warunków zatrudnienia, tak aby przyciągnąć do organizacji najlepszych pracowników – dodaje ekspert.

Według danych Job Market Insights od początku stycznia do połowy marca tego roku w polskiej sieci ukazało się prawie 49 tys. ogłoszeń pracy kierowanych do kandydatów produkcji i rzemiosła. Najwięcej pracowników poszukiwały firmy z okolic Warszawy, Wrocławia, Poznań i Krakowa. Jak wskazuje Przemysław Sienkiewicz, poprawa nastrojów rekrutacyjnych jest widoczna wśród wszystkich badanych sektorów, także w obszarze przemysłu. – To potwierdza również udział inwestycji choćby w sektorze energetycznym. Choć Polska wciąż korzysta z węgla jako głównego źródła energii, to branża ta przeszła już duże zmiany w kierunku bardziej zrównoważonej produkcji. Inwestycje w sektorze energetycznym skupiają się na modernizacji istniejącej infrastruktury oraz rozwoju energii odnawialnej, w tym farm wiatrowych czy instalacji fotowoltaicznych. Pomimo rosnącej inflacji produkcja w Polsce nie zatrzymuje się, a nabiera tempa – tłumaczy ekspert. – W najbliższym czasie możemy spodziewać się więcej miejsc pracy w sektorze zielonej energii. W szczególności obszar źródeł energii odnawialnej będzie potrzebował nowych rąk do pracy ze względu na globalną sytuację klimatyczną i jej niewątpliwe zmiany. Na znaczeniu zyskają także umiejętności kandydatów związane z efektywnością energetyczną i recyklingiem, jak również w sprzedaży w tym sektorze. Ponadto wraz z postępem technologicznym oraz automatyzacją produkcji mogą zwiększyć się potrzeby związane z programowaniem oraz zarządzaniem systemami do tego niezbędnymi, jak również analizą danych czy sztuczną inteligencją – podsumowuje Przemysław Sienkiewicz.

Plany organizacji branży przemysłu i surowców w regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki na drugi kwartał tego roku są jeszcze bardziej optymistyczne niż te deklarowane przez polskich pracodawców. Prognoza netto zatrudnienia w tym sektorze dla regionu EMEA na czas od kwietnia do końca czerwca tego roku to +15%. 35% firm tej branży planuje zatrudnić nowych pracowników, 18% wskazuje na konieczność redukcji etatów, a 4% organizacji nie zna planów rekrutacyjnych na nadchodzące miesiące. 43% pracodawców chce pozostawić zatrudnienie na niezmienionym poziomie.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka