• +48 533 367 799

90% firm obawia się dalszego wzrostu inflacji

8% przedsiębiorców w związku z wyzwaniami rynkowymi zastanawia się nad zakończeniem prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Najczęściej dotyczy to najmniejszych podmiotów.

90% firm obawia się dalszego wzrostu inflacji

Wysoka inflacja i rosnące koszty prowadzenia działalności pozostają największymi bolączkami polskich firm. W Barometrze EFL na III kwartał wskazuje na nie odpowiednio 90% i 65% zapytanych. Co dziesiąty przedsiębiorca obawia się mniejszej sprzedaży swoich produktów i usług oraz nowych, niekorzystnych rozwiązań legislacyjnych.

– Z ostatnich danych GUS wynika, że inflacja w lipcu wyniosła 10,8% w ujęciu rocznym i był to kolejny spadek tego wskaźnika. Wydawać by się mogło, że przedsiębiorcy powinni to zauważyć i mieć coraz mniej obaw związanych z wysokimi cenami. Wyniki naszego Barometru na to jednak nie wskazują. Po raz kolejny to inflacja stanowi największą obawę przedstawicieli mikro, małych i średnich firm, a kolejna bolączka – rosnące koszty prowadzenia działalności – jest tego pochodną  – komentuje Radosław Woźniak, prezes zarządu EFL. – Oczywiście pierwszą opcją ratunkową w przypadku braku funduszy z podstawowej działalności jest finansowanie zewnętrzne i na to wskazują przedsiębiorcy. Jednak ciekawa jest druga metoda – inwestycje w środki trwałe ograniczające zużycie energii. Zielone aktywa stanowią coraz większą część inwestycji firmowych, i to zarówno biorąc pod uwagę środki transportu czy maszyny i urządzenia. Ten trend będzie się umacniać – ocenia ekspert.

90% przedsiębiorców w najnowszym badaniu Barometr EFL na III kwartał 2023 r. obawia się dalszego wzrostu inflacji. Wśród głównych obaw znajdują się również – powiązane ze wzrostem inflacji – koszty prowadzenia działalności, m.in. wynajmu powierzchni, kosztów energii elektrycznej. Ta obawa towarzyszy 65% firm. Następnie wskazują na spadek popytu (10%), niekorzystne rozwiązania legislacyjne (10%), brak pracowników (5%) i brak zdolności kredytowej (4%).

Z Barometru EFL wynika, że największa część mikro, małych i średnich firm w odpowiedzi na wysokie ceny planuje starać się o zewnętrzne finansowanie – na ten element wskazuje 40% przedsiębiorców. Częściej myślą o tym małe firmy (47%) niż średnie (31%). W związku z wysokimi kosztami energii elektrycznej planują także dokonać inwestycji ograniczających zużycie energii – na ten krok chce postawić 21% zapytanych. Mówi tak 7% mikro firm, 27% małych firm i 30% średnich firm. Rozwiązaniem preferowanym przez 8% przedsiębiorców jest rezygnacja z premii i podwyżek. Najczęściej wskazywali na to przedstawiciele HoReCa (17,5%), transportu (12,5%) i handlu (10%).

8% przedsiębiorców w związku z wyzwaniami rynkowymi zastanawia się nad zakończeniem prowadzenia swojej działalności gospodarczej. Najczęściej dotyczy to najmniejszych podmiotów – mówi tak 18,5% mikro firm oraz 4% małych firm. W ujęciu branżowym to firmy usługowe najczęściej myślą o zawieszeniu biznesu (19%). 5% firm planuje zmniejszyć kadrę, a 3% przebranżowić się. Z kolei 32% przedsiębiorców, choć ma świadomość wysokich kosztów prowadzenia działalności gospodarczej, nie ma jeszcze pomysłu, jak sobie z nimi poradzić. Najczęściej planu B nie mają firmy transportowe (49% wskazań) i budowlane (37,5%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka