• +48 533 367 799

O pracę w IT coraz trudniej

Najważniejsze dla kandydatów w IT informacje w ogłoszeniach o pracy to technologie używane i rozwijane w firmie oraz transparentność wynagrodzeń.

O pracę w IT coraz trudniej

Prawie połowa Polaków szukających pracy w IT twierdzi, że jest o nią trudniej niż rok temu. Jednocześnie podobny odsetek badanych nie wysyła CV na oferty bez informacji o proponowanym wynagrodzeniu.

Znalezienie pracy w branży IT jest trudniejsze niż rok temu – tak uważa 47,6% osób, które wzięły udział w badaniu na potrzeby najnowszego raportu "Tak mnie rekrutuj. Candidate experience w IT, czyli doświadczenia kandydatów i kandydatek IT 2023" przeprowadzonego przez No Fluff Jobs. Z kolei zdaniem 40,2% sytuacja w stosunku do ubiegłego roku nie uległa zmianie. Największą różnicę na niekorzyść dostrzegają osoby starające się o pracę w specjalizacjach Project Management oraz Frontend.

Z badania wynika, że najważniejsze dla kandydatów w IT informacje w ogłoszeniach o pracy to technologie używane i rozwijane w firmie (70,4%) oraz transparentność wynagrodzeń (64%). Ponad połowa przed wysłaniem CV sprawdza też w sieci opinie o potencjalnym pracodawcy (55,4%). Według 80% ankietowanych elementem, którego najczęściej brakuje w ogłoszeniach o pracy, jest informacja o wysokości proponowanego wynagrodzenia. Na kolejnych miejscach znalazły się: informacja o etapach rekrutacji, opis możliwości rozwoju, opis zadań i obowiązków, informacja o trybie pracy oraz warunkach i formie zatrudnienia. 45,5% kandydatów deklaruje, że nie wysyła CV na oferty bez widełek wynagrodzenia. Okazuje się też, że informacja o proponowanym wynagrodzeniu nabiera znaczenia wraz ze wzrostem poziomu doświadczenia kandydatów. Na oferty bez widełek nie aplikuje 16,5% stażystów i stażystek i 24,5% osób poszukujących pracy na stanowiskach juniorskich. Wśród kandydatów i kandydatek na stanowiska o średnim doświadczeniu jest to już 49,5%, a na stanowiska seniorskie – 64%.

Tylko 3,9% badanych deklaruje, że zawsze otrzymuje informację zwrotną po rozmowach rekrutacyjnych. 19% dostaje ją często, a 33,6% – rzadko. Najbardziej poszkodowane są osoby początkujące, aplikujące na stanowiska juniorskie – 42,7% z nich informację zwrotną otrzymuje rzadko.

Badanie pokazało też, że na stanowisko wymagające wyższego poziomu doświadczenia niż aktualnie posiadane zdarzyło się aplikować 57% kandydatów. – To może świadczyć o niewystarczającej liczbie ofert dla osób na początku kariery, a także o tym, że kandydaci i kandydatki świadomie próbują swoich sił i liczą na elastyczność zatrudniających – ocenia Magdalena Gawłowska-Bujok z No Fluff Jobs.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka