• +48 533 367 799

Kobiety przeważają w opiece zdrowotnej i edukacji

Przewaga kobiet wśród pracujących występowała głównie w największych miastach Polski i gminach je otaczających.

Kobiety przeważają w opiece zdrowotnej i edukacji

Na ostatni dzień lipca 2023 r. w gospodarce narodowej było 15,124 mln pracujących. Średnia wieku pracowników wynosiła 42,6 r., a mediana – 42 lata.

Z danych GUS-u wynika, że wśród ogółu pracujących większą część stanowili mężczyźni – 53%. Struktura płci pracujących była jednak zróżnicowana w zależności od ich wieku. Przewaga mężczyzn występowała w niemal każdym wieku, natomiast udział kobiet był większy jedynie w wieku od 48 do 59 lat.

Przewaga kobiet wśród pracujących występowała głównie w największych miastach Polski i gminach je otaczających. Im dalej od nich, tym ich udział był relatywnie mniejszy. Największy udział kobiet – 56,1% – odnotowano w woj. małopolskim, w przygranicznej gminie wiejskiej Lipnica Wielka, a najmniejszy – w gminie wiejskiej Puńsk w woj. podlaskim – 29,2%.

Jeśli chodzi o branże, to najwięcej, bo 2,809 mln pracujących w gospodarce narodowej, czyli 18,6% ogółu, skupionych było w przetwórstwie przemysłowym. W tej sekcji kobiety stanowiły 34,7%. Kolejny był "handel, naprawa pojazdów samochodowych", która skupiała 14,8% ogółu pracujących. Udział kobiet w tym obszarze wyniósł ponad 53%. Z kolei najsilniej sfeminizowane były sekcje: "opieka zdrowotna i pomoc społeczna" oraz "edukacja". Panie stanowiły w tych sekcjach odpowiednio 82,1% i 79,5% pracujących. Najbardziej zmaskulinizowane sekcje to "budownictwo" oraz "górnictwo i wydobywanie", gdzie udział mężczyzn wyniósł prawie 90%.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka