• +48 533 367 799

2,35 mln osób pracuje w Polsce na umowie zlecenie

Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zleceń i pokrewnych było w sekcji administrowanie i działalność wspierająca.

2,35 mln osób pracuje w Polsce na umowie zlecenie

Na koniec września 2023 r. w Polsce było 2,349 mln osób wykonujących pracę na podstawie umów zleceń i pokrewnych. Spośród nich 992,6 tys. równolegle wykonywało pracę kwalifikującą je do pracujących w gospodarce narodowej – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego.

Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów zleceń i pokrewnych było w sekcji administrowanie i działalność wspierająca (18,7%), która obejmuje m.in. działalność agencji zatrudnienia świadczących usługi pośrednictwa pracy. Kolejna sekcja – opieka zdrowotna i pomoc społeczna – skupiała 11,8% ogółu zleceniobiorców. Była to zarazem najbardziej sfeminizowana sekcja PKD, w której udział kobiet wyniósł 83,1%. Duży udział kobiet zaznaczył się również w sekcji działalność finansowa i ubezpieczeniowa – 74%. Natomiast najwyższy udział mężczyzn wśród zleceniobiorców odnotowano w budownictwie oraz transporcie i gospodarce magazynowej – odpowiednio 84,8% i 80,9%.

Wśród wszystkich 2,349 mln osób wykonujących w Polsce pracę na podstawie umów zleceń i pokrewnych nieco większy był udział kobiet, które stanowiły 51,3%. Ten rodzaj umów był wykorzystywany głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 89,5% ogółu zleceniobiorców. W sektorze publicznym kobiety stanowiły 55,9 %, a w prywatnym 50,7%.

Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie wspomnianych umów mieszkało w regionie warszawskim stołecznym oraz w regionie śląskim – odpowiednio 294,2 tys. i 279,8 tys. osób. Z kolei województwami o najmniejszej liczbie zleceniobiorców były opolskie i świętokrzyskie, gdzie mieszkało ich odpowiednio 52,3 tys. i 55,5tys. osób. Udział kobiet wyniósł od 49,5% w regionie pomorskim do 53,9% w regionieświętokrzyskim i warmińsko-mazurskim.

Mediana wieku zleceniobiorców wynosiła 43 lata, przy czym dla kobiet była o dwa lata wyższa niż dla mężczyzn. Wśród zleceniobiorców w wieku od 38 do 65 lat umowy zlecenia i pokrewne wykonywało więcej kobiet niż mężczyzn, natomiast w pozostałych rocznikach co do zasady występowała przewaga mężczyzn.

Czytaj także: Umowa zlecenie i działalność gospodarcza będą wliczać się do stażu pracy

fot. pexels.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka