• +48 533 367 799

Jak Polacy postrzegają swoje miejsca pracy?

W czerwcu 25% respondentów liczyło się z możliwością utraty pracy, co stanowi wzrost o 2 p.p. w porównaniu do poprzedniego miesiąca.

Jak Polacy postrzegają swoje miejsca pracy?

Wśród pracowników dominuje poczucie stabilizacji i umiarkowany optymizm mimo pewnych wyzwań i obaw związanych z bezpieczeństwem zatrudnienia – wynika z badania CBOS.

61% pracujących zarobkowo Polaków dobrze ocenia obecną sytuację w ich zakładach pracy, przy czym co dziesiąty uznaje ją za bardzo dobrą. 1/4 uważa, że jest ona "ani dobra, ani zła". Natomiast negatywnie ocenia ją 11% respondentów, z czego 1% – bardzo źle. W porównaniu do maja oceny sytuacji w firmach w czerwcu poprawiły się nieznacznie – o 1 p.p. wzrosła liczba opinii pozytywnych, a o 2 p.p. spadł odsetek opinii negatywnych.

Z raportu wynika też, że w czerwcu, podobnie jak w maju, sytuację w swoim miejscu pracy gorzej niż inni postrzegali pracujący w prywatnym rolnictwie. W niemal wszystkich branżach przeważały oceny pozytywne, tutaj jednak 49% ankietowanych stwierdziło, że sytuacja w ich miejscu pracy jest "ani dobra, ani zła". Jednak w tej grupie oceny po raz kolejny się poprawiły – o 12 p.p. wzrosła liczba ocen pozytywnych, a o 15 p.p. spadła liczba ocen negatywnych. Gorsze oceny niż wśród innych grup zawodowych zanotowano też wśród rolników indywidualnych i pomagających im członków rodzin, jednak w porównaniu z majem opinie tej grupy poprawiły się jeszcze bardziej niż wśród pracujących w prywatnych gospodarstwach rolnych – o 31 p.p. przybyło ocen pozytywnych, a o 20 p.p. ubyło negatywnych.

Przewidywania na najbliższy rok są raczej optymistyczne – 62% pracujących uważa, że sytuacja w ich przedsiębiorstwach pozostanie bez zmian, 18% spodziewa się poprawy, a 13% przewiduje pogorszenie. Zdecydowanej poprawy spodziewa się 2% badanych, a zdecydowanego pogorszenia – 1%. W porównaniu do poprzedniego badania liczba optymistów i pesymistów nieco się zmniejszyła – odpowiednio o 4 i 2 p.p., wzrosła natomiast liczba osób przekonanych o utrzymaniu status quo – o 5 p.p.

Nieco spadło poczucie bezpieczeństwa zatrudnienia. W czerwcu 25% respondentów liczyło się z możliwością utraty pracy, co stanowi wzrost o 2 p.p. w porównaniu do poprzedniego miesiąca. 73% badanych nie brało pod uwagę możliwości utraty pracy, choć w tej grupie o 5 p.p., do 34%, spadła liczba osób uważających to za mało prawdopodobne, a o 4 p.p., do 39%, wzrosła liczba osób, które raczej nie biorą tego pod uwagę.

Czytaj także: Sytuacja na rynku pracy umiarkowanie optymistyczna

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka