• +48 533 367 799

2,3 mln osób pracuje na podstawie umów zleceń

Najwięcej osób wykonywało obowiązki na podstawie takich umów w sekcji "administrowanie i działalność wspierająca".

2,3 mln osób pracuje na podstawie umów zleceń

Na koniec minionego roku pracę na podstawie umów zleceń i pokrewnych wykonywało ponad 2,3 mln osób. Województwo śląskie zajęło drugie miejsce pod względem liczby zleceniobiorców, natomiast na końcu listy znalazło się województwo opolskie.

Z najnowszych danych GUS-u wynika, że w ostatnim dniu grudnia 2023 r. pracę na podstawie umów zleceń i pokrewnych wykonywało w Polsce 2,376 mln osób. Większość – 51,5% – stanowiły kobiety. Tego rodzaju umowy były wykorzystywane głównie w sektorze prywatnym, w którym skupionych było 89,4% wszystkich zleceniobiorców. Tutaj kobiety stanowiły 50,8%, a w sektorze publicznym – 56,7%. Umowy o pokrewnym charakterze to umowy agencyjne, o świadczenie usług, umowy uaktywniające, akty powołania oraz umowy z członkami rad nadzorczych. Statystyka nie obejmuje osób umów o dzieło ani umów o pomocy przy zbiorach.

Najwięcej osób wykonywało obowiązki na podstawie takich umów w sekcji "administrowanie i działalność wspierająca" (18,8%), która obejmuje m.in. działalność agencji zatrudnienia świadczących usługi pośrednictwa pracy. Druga (11,8%) była "opieka zdrowotna i pomoc społeczna". Była to jednocześnie najbardziej sfeminizowana sekcja PKD, w której udział kobiet wyniósł 83%. Duży udział kobiet wynoszący 73,6% odnotowano też w sekcji "działalność finansowa i ubezpieczeniowa". Z kolei najwyższy odsetek mężczyzn wśród zleceniobiorców zaobserwowano w sekcjach "budownictwo" oraz "transport" i "gospodarka magazynowa" – odpowiednio 84,3% i 81,3%.

Najwięcej osób wykonujących pracę na podstawie umów-zleceń i pokrewnych mieszkało w regionie warszawskim stołecznym oraz w regionie śląskim – odpowiednio 302,9 tys. i 284,2 tys. Natomiast regionami o najmniejszej liczbie zleceniobiorców były opolski i świętokrzyski – odpowiednio 53,0 tys. i 55,3 tys. osób). Udział kobiet wyniósł od 49,4% w regionie pomorskim do 54,2% w regionie świętokrzyskim. 22,7 tys. zamieszkało za granicą – tutaj kobiety stanowiły 36,5%.

Mediana wieku zleceniobiorców wyniosła 43 lata, a dla kobiet była o dwa lata wyższa niż dla mężczyzn. W przedziale wiekowym 37-65 lat umowy zlecenia i pokrewne wykonywało więcej kobiet niż mężczyzn, natomiast w pozostałych rocznikach występowała przewaga mężczyzn.

W statystyce rynku pracy osoby wykonujące umowy zlecenia i pokrewne nie są zaliczane do pracujących w gospodarce narodowej, jednak 1,021 mln zleceniobiorców równolegle wykonywało pracę spełniającą kryteria dla pracujących w gospodarce narodowej.

Od kilku lat pojawia się temat oskładkowania umów cywilnoprawnych. Rząd zapowiedział, że wszystkie umowy zlecenia zostaną objęte składkami na ZUS od nowego roku. Czytaj więcej: Pełne oskładkowanie umów cywilnoprawnych. Co czeka pracowników i pracodawców?

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka