• +48 533 367 799

Czy przedsiębiorcy doczekają się swojego rzecznika?

Rzecznik Praw Przedsiębiorcy ma zostać powołany w celu wzmożonej ochrony interesów przedsiębiorców z sektora małych i średnich firm.

Czy przedsiębiorcy doczekają się swojego rzecznika?

    Poselski projekt ustawy o Rzeczniku Praw Przedsiębiorcy przewiduje ustanowienie Rzecznika Praw Przedsiębiorcy, który ma stać na straży praw przedsiębiorców określonych w Konstytucji RP oraz innych aktach normatywnych, w szczególności strzegąc poszanowania wolności gospodarczej, prawa własności, równości wobec prawa, prawa do sądu, prawa do obrony, zasady swobody umów. Projekt określa warunki, jakie musi spełniać kandydat na Rzecznika, tryb powoływania i odwoływania Rzecznika, jego kadencję, a także kompetencje Rzecznika.
    Opisywany projekt został złożony przez PSL już 3 lata temu, partia ponownie próbuje doprowadzić do powołania Rzecznika, którego zadaniem ma być podejmowanie działania z własnej inicjatywy, jak również na wniosek przedsiębiorców, pracodawców albo organizacji zrzeszających przedsiębiorców lub pracodawców. Projekt ustawy przewiduje, że jej przepisy miałyby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2017 r.
    Instytucja Rzecznika Praw Przedsiębiorcy, zwanym RPP, jest koncepcją powstałą na bazie doświadczeń i przemyśleń pierwszego Społecznego Rzecznika Przedsiębiorców Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan (lata 2003-2004). Zadaniem RPP byłaby też obrona interesów przedsiębiorców w sytuacjach konfliktowych, w których stroną przeciwną jest Państwo. Sprawy, w których stronami pozostającymi w konflikcie byliby przedsiębiorcy, zgodnie z przedstawianą koncepcją, byłyby wyłączone z ingerencji RPP.
    Przedsiębiorcy jako szczególnie ważna kategoria obywateli, w której upatruje się motoru napędowego rozwoju gospodarczego Polski, często narażeni są na spory, w których stroną przeciwną są organy ścigania, administracja rządowa i samorządowa oraz organy kontrolne. Szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców, których nie stać na profesjonalną obsługę prawną, są to spory trudne do wygrania nawet jeśli racje są po ich stronie. Do WSA co roku wpływa około 1000 spraw dotyczących działalności gospodarczej, także z udziałem podmiotów zagranicznych. Teoretycznie w sytuacjach spornych pomiędzy przedsiębiorcami a organami, organizacjami i instytucjami organem, do którego można zwrócić się o pomoc, jest Rzecznik Praw Obywatelskich. Niestety praktyka pokazała, że organ ten, ze względu na liczne sprawy o większym ciężarze gatunkowym, nie podejmuje w większości przypadków spraw indywidualnych przedsiębiorców, zajmując się sprawami systemowymi.
    Jak zakłada przedłożony projekt ustawy, do kompetencji Rzecznika nie należałoby podejmowanie spraw, w których stronami postępowania są przedsiębiorcy pozostający w sporze między sobą lub w sporach z pracownikami.
    Zaproponowane kompetencje RPP wykazują pewne podobieństwo do kompetencji Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Dziecka, które to instytucje mają umocowanie konstytucyjne.
    Obecnie projekt jest na etapie pierwszego czytania w sejmie.

DR
Źródło: sejm.gov.pl

Podobne artykuły

Wyszukiwarka