• +48 533 367 799

Co piąty Polak podczas pandemii pracował zdalnie

Możliwość powszechnej pracy z domu jest ograniczona do kilku sektorów gospodarki. Na home office pracują najczęściej informatycy i dziennikarze.

Co piąty Polak podczas pandemii pracował zdalnie

W II kwartale minionego roku co piąty Polak wykonywał swoją pracę z domu. To poniżej średniej unijnej. Według najnowszych dostępnych danych swoje obowiązki wykonywało z domu 17% pracujących: 8% zwykle, a 9% czasami.

Jak podkreśla Polski Instytut Ekonomiczny, odsetek pracujących z domu w Polsce jest przeciętny na tle krajów Unii Europejskiej. W 2020 r. średnio 18% zatrudnionych w Polsce pracowało zdalnie, w Unii Europejskiej było to 21%. Najwięcej takich osób było w Luksemburgu i Holandii - w obu tych krajach ok. 20% zatrudnionych zwykle pracowało z domu i kolejne 20% czasami, najmniej w Bułgarii i Rumunii, gdzie wskaźnik wykonujących osób na home office nie przekraczał 5%. Zdaniem ekspertów tak duże zróżnicowanie między krajami może wynikać z różnic w strukturze zatrudnienia.

Analitycy zwrócili uwagę, że możliwość powszechnej pracy z domu jest ograniczona do kilku sektorów gospodarki. Praca z domu jest najbardziej powszechna w sektorze informacji i komunikacji - to m.in. informatycy i dziennikarze. W drugim kwartale 2021 r. 39% z nich pracowało z domu zwykle, a 23% - czasami. W ramach działalności profesjonalnej i naukowej - chodzi m.in. o prawników, doradców, architektów czy naukowców, finansowej i ubezpieczeniowej oraz edukacji ok. 40% zatrudnionych wykonywało swoją pracę z domu - zwykle lub czasami.

W wielu innych branżach praca z domu jest niemożliwa dla większości zatrudnionych. Chodzi np. o górnictwo, opiekę zdrowotną, transport, budownictwo, przemysł, branżę wodno-kanalizacyjną, zakwaterowanie i gastronomię, handel i naprawę pojazdów. W każdym z tych sektorów poniżej 10% pracowników wykonywało swoje obowiązki z domu, a poniżej 5% pracowało z domu zwykle.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka