• +48 533 367 799

Większość Polaków szanuje swoich szefów

Złe traktowanie przez szefa jest w dużym stopniu zależne od branży. Najczęściej spotykają się z nim pracownicy gastronomii, przemysłu i budownictwa oraz handlu.

Większość Polaków szanuje swoich szefów

Polscy szefowie nie są idealni, mimo to 73% badanych darzy ich szacunkiem. 71% ocenia, że ich przełożony ma dobry kontakt ze swoimi pracownikami, a 59% uważa, że traktuje wszystkich pracowników sprawiedliwie. 17% twierdzi, że nigdy nie miało dobrego szefa. Wynika tak z badania „Janusze czy anioły biznesu? Polacy oceniają swoich szefów” przeprowadzonego przez serwis InterviewMe.pl po głośnej sprawie z oskarżeniem dziennikarza Tomasza Lisa o mobbing. 28% respondentów przyznało jednak, że ich szef krzyczy, a 21%, że źle traktuje swoich pracowników.

Autorzy badania zapytali również o to, czy boimy się swoich szefów. Twierdząco na to pytanie odpowiedziało 14% badanych. W jednej z analizowanych branż wskaźnik jest znacznie wyższy – to gastronomia, gdzie swojego szefa boi się aż 30%. badanych. Swojego szefa boi się też 19% zatrudnionych w edukacji. Jednocześnie 34% Polaków odczuwa lęk, gdy chce prosić przełożonego o podwyżkę, a co czwarty badany ma trudności z uzyskaniem zgody szefa na urlop w wybranym przez siebie terminie.

Prawie 80% badanych deklaruje, że gdyby w stosunku do nich szef stosował naganne zachowania, podchodzące pod mobbing i przejawiające się przede wszystkim wyżywaniem się na pracownikach, to odeszłoby z dobrze płatnej pracy. 48% zdecydowałoby się na to, gdyby przełożony wyżywał się na innych pracownikach.

Badani zapytani o wady szefów, najczęściej mówią o tym, że przełożony nie respektuje określonych godzin pracy podwładnych. 43% ankietowanych przyznaje, że szef kontaktuje się z nimi w czasie wolnym. W wielu firmach normą jest też to, że z ust szefa pada wiele niecenzuralnych słów. 33% badanych przyznało, że szefowie przeklinają w ich obecności, 28% ma nieprzyjemność obserwować, jak ich szef krzyczy na sobie podległych ludzi, a 13% samo padło ofiarą wyzwisk. Zdarzają się również szefowie, którzy kierują aluzje seksualne do swoich pracowników (13%), a także komentują poglądy podwładnych (16%) lub ich orientację seksualną (9%).

Złe traktowanie przez szefa jest w dużym stopniu zależne od branży. Najczęściej spotykają się z nim pracownicy gastronomii (17%), przemysłu i budownictwa (15%), handlu (15%), administracji publicznej (13%) oraz biznesu i finansów (13%). Rzadziej stykają się z nim przedstawiciele mediów i rozrywki (8%), służby zdrowia (8%), edukacji (7%) i IT (4%).

Z badania wynika również, że 39% osób nie ma zaufania co do tego, że ich szef dobrze prowadzi swój biznes. Jednocześnie 54% Polaków uważa, że być szefem, właścicielem firmy lub osobą odpowiedzialną za powodzenie biznesu nie jest łatwo. Oni przyznają, że nie chcieliby być czyimś przełożonym. 20% ankietowanych z kolei jest zdania, że duża odpowiedzialność i potencjalnie związany z nią stres są wytłumaczeniem dla przemocowych zachowań wobec pracowników.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka