• +48 533 367 799

Pracownicy chcą, by firmy wyrównały im inflację

Galopująca inflacja sprawia, że pracownicy większy nacisk kładą na pieniądze i dodatki obniżające koszty życia.

Pracownicy chcą, by firmy wyrównały im inflację

Pracownicy oczekują od firm świadczeń wyrównujących inflację, najchętniej w formie podwyżki lub premii. Co piąty ankietowany wskazuje także na dopłaty do paliwa, a co ósmy na darmowe posiłki w pracy.

Jak wskazuje Personnel Service, pandemia, wojna i rosnąca inflacja zmieniły podejście pracowników do benefitów. Firma przeprowadziła badanie dotyczące oczekiwań w tej kwestii. Najwięcej wskazań wśród ankietowanych pracowników dotyczy stałej podwyżki wynagrodzenia – 65%. Najbardziej zależy na niej osobom od 45-54 roku życia (74%) oraz powyżej 55. roku życia (66%). Na drugim miejscu jest premia pieniężna, której chce co trzeci zatrudniony. Trzecią pozycję zajmuje dofinansowanie dojazdów do pracy, w tym dodatek na paliwo, na które wskazało 18% respondentów. Ten benefit jest szczególnie atrakcyjny dla mieszkańców wsi i małych miast.

16% ankietowanych jako najważniejsze świadczenie dodatkowe wskazało na rozbudowany pakiet opieki medycznej. Taki sam odsetek liczy na czterodniowy tydzień pracy, a 12% na darmowe wyżywienie. Dodatkowe dni wolne w roku przekonają 10% osób, podobnie jak dodatki z okazji rocznic pracy. Najmniejszym zainteresowaniem cieszą się nielimitowane dni urlopowe (7%), wsparcie finansowe zainteresowań (6%) i karty sportowe (6%).

– Galopująca inflacja sprawia, że pracownicy większy nacisk kładą na pieniądze i dodatki obniżające koszty życia – komentuje Krzysztof Inglot, ekspert ds. rynku pracy, założyciel Personnel Service. Dodaje, że pracodawcy, choć wiedzą, że benefity finansowe są najbardziej doceniane przez zatrudnionych, szukają alternatyw, takich jak dodatkowe dni wolne, praca zdalna czy czterodniowy tydzień pracy. Ten ostatni nadal jest w fazie eksperymentu, jednak kilka procent firm deklaruje jego wprowadzenie, i to w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy.

Zamiar wprowadzenia nowych świadczeń dodatkowych dla zatrudnionych deklaruje co trzeci pracodawca ankietowany przez Personnel Service. Dotyczy to jednak głównie dużych firm – wśród nich 55% deklaruje nowe benefity, natomiast przypadku przedsiębiorców zatrudniających do 10 osób ten odsetek to zaledwie 10%. Jak ocenia ekspert, w małych firmach kluczowa jest "walka o przetrwanie i walka z rosnącymi kosztami prowadzenia działalności".

Firmy pytane o planowane świadczenia dodatkowe w ciągu najbliższego pół roku na pierwszym miejscu wymieniają premie, które zamierza wypłacić 18% pracodawców. Na stałą podwyżkę wynagrodzenia zdecyduje się 13% przedsiębiorców. Na trzecim miejscu znajduje się możliwość pracy zdalnej w wymiarze 2-3 dni w tygodniu (11%). Również 11% ankietowanych podmiotów planuje nagrody pieniężne z okazji rocznic pracy, a nieco mniej niż co dziesiąty pracodawca zaoferuje rozbudowany pakiet opieki medycznej.

fot. unsplash.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka