• +48 533 367 799

1/3 firm planuje podwyżki płac

60% przedsiębiorstw ocenia swoją sytuację finansową dobrze lub bardzo dobrze. Najlepszą deklarują przedstawiciele sektora obsługi nieruchomości i firm.

1/3 firm planuje podwyżki płac

34% badanych firm planuje podwyżki płac w ciągu najbliższego półrocza. Zdecydowanie mniej, bo 16% przedsiębiorstw, planuje rekrutacje w ciągu najbliższego półrocza.

Według autorów badania „Plany Pracodawców” zrealizowanego przez Instytut Badawczy Randstad i Gfk Polonia niepewność związana z sytuacją makroekonomiczną wstrzymuje pracodawców przed planami nowych rekrutacji w drugiej połowie roku. – Choć gorsze nastroje firm przekładają się na wyhamowanie wzrostów zatrudnienia, to jednocześnie pracodawcy zapowiadają podwyżki, a ich powodem będzie nie tylko wzrost płacy minimalnej, ale i utrzymująca się presja płacowa - tłumaczą.

Zwiększenie liczby pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy deklaruje 16% firm, podczas gdy w analogicznym okresie zeszłego roku było to 25%. – Trend "zamrożenia" rekrutacji i wskaźnik na poziomie 16% utrzymuje się od jesiennej edycji badania. Wcześniej z tak niskim jego poziomem mieliśmy do czynienia w pandemicznym roku 2020 (17%) – zauważają autorzy. 75% pracodawców chce utrzymać dotychczasowy poziom zatrudnienia, a 6% zamierza zredukować liczbę pracowników. Najczęściej zwiększanie zatrudnienia deklarują: nowoczesne usługi dla biznesu SSC/BPO (25%), budownictwo (21%), firmy działające w sektorze transportu, gospodarki magazynowej i łączności (21%) oraz zajmujące się finansami i ubezpieczeniami (19%).

Dodatkowo 24% pracodawców zamierza poszukiwać dorywczych pracowników w czasie wakacji. W zeszłym roku wskaźnik ten wyniósł 31%. Tego lata najczęściej będą oferowane staże i praktyki (15%), praca dorywcza, która ma wspomóc firmy w okresie urlopowym (8%) i związane z sezonowością działalności przedsiębiorstw (8%). Gotowość do zatrudnienia pracowników tymczasowych najczęściej deklaruje branża SSC/BPO (50%) i to ona będzie najczęściej potrzebowała stażystów i praktykantów (41%). Wakacyjne rekrutacje planuje też 37% firm związanych z budownictwem – największy odsetek przedsiębiorstw deklaruje zatrudnienie ze względu na sezonowość swojej działalności (23%).

Z badania wynika także, że 34% przedsiębiorstw planuje podwyżki w ciągu najbliższego półrocza. Oznacza to wzrost o 6 p.p. względem tego samego okresu roku ubiegłego. Na wzrost wynagrodzenia najczęściej mogą liczyć pracownicy sektora nowoczesnych usług dla biznesu, gdzie przewiduje je połowa przedsiębiorstw. Podwyżki deklaruje też 49% firm finansowych i ubezpieczeniowych oraz 39% pracodawców z "pozostałej działalności usługowej". Największa część (28%) wskazuje na podwyżki rzędu 2-4%, 25% chce podnieść pensje o 4-7%, a po 15% firm bierze pod uwagę podwyżki nie większe niż 2% oraz 7-10%.

A jak firmy oceniają swoją sytuację finansową? 60% deklaruje, że dobrze lub bardzo dobrze. Najlepszą kondycję finansową deklarują przedstawiciele sektora obsługi nieruchomości i firm (76%). Druga jest branża SSC/BPO oraz finanse i ubezpieczenia, gdzie zadowolonych jest po 72% przedsiębiorców. Z kolei grupie firm działających w handlu i naprawach 11% wskazuje na złą lub bardzo złą kondycję. Recesji w nadchodzącym półroczu obawia się 31% pracodawców, jednak w listopadowym badaniu te obawy miało 53% firm. Najczęściej są to organizacje z sektora transportu, gospodarki magazynowej i łączności (35%).

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka