• +48 533 367 799

Zielone biura służą nie tylko środowisku, ale także pracownikom

Zdaniem ekspertów ESG na stałe zawitało do przestrzeni biurowych, a zielone biura to bliska przyszłość.

Zielone biura służą nie tylko środowisku, ale także pracownikom

W 2023 r. w Polsce oddano do użytku 497 nowych budynków o charakterze biurowym. Najwięcej nowej powierzchni biurowej w skali kraju, prawie 20%, powstało w woj. śląskim. Zarówno dla inwestorów instytucjonalnych, akcjonariuszy, jak i otoczenia biznesowego firm coraz ważniejsze będą inicjatywy z zakresu środowiska, społeczeństwa i zarządzania.

ESG, który jest pozafinansową oceną przedsiębiorstw i organizacji, składa się z trzech parametrów: środowiskowych, społecznej odpowiedzialności biznesu oraz ładu korporacyjnego. – ESG na stałe zawitało do przestrzeni biurowych. W projektach biurowych wynika to nie tylko z obowiązku raportowania, ale również z dbałości o środowisko. Wykorzystujemy więc beton niskoemisyjny czy materiały z recyklingu do budowy. Dbałość o środowisko przejawia się również w zarządzaniu światłem, wodą czy wykorzystywaniu wody deszczowej do podlewania przestrzeni zielonych. Są to wszystko działania, które pozwalają nam ograniczać emisję CO2 do środowiska – tłumaczy Marta Zawadzka, dyrektorka najmu w Yareal Polska.

Do niedawna nikt się nie zastanawiał nad tym, w jakim stopniu ślad węglowy zależy od biur. Dziś jest to przedmiot poważnej analizy. – O tym, jak duży jest ślad węglowy, decyduje już sam etap budowy, czyli wykorzystywanie odpowiednich materiałów do budowy, np. betonu niskoemisyjnego. Istotne w ograniczaniu negatywnego wpływu na środowisko jest również m.in. wykorzystanie prądu pochodzącego z farm wiatrowych. Można też wykorzystywać materiały z recyklingu – wyjaśnia ekspertka.

Po 2028 r. każdy nowo powstający budynek na terenie UE będzie musiał spełniać standardy zeroemisyjności, ale już teraz międzynarodowe fundusze nie inwestują w budynki, które nie mają zielonych certyfikatów, a sami najemcy coraz bardziej biorą pod uwagę zgodność biur z ESG. – Gdy myślę o zielonym biurze, to pierwsze, co mi przychodzi do głowy, to duża ilość zieleni, ale też myślę o fotowoltaice, o pompach ciepła, o wykorzystaniu odnawialnych źródeł energii, o świadomym zarządzaniu, oszczędności. Tak widzę biura za kilka lat – podkreśla Marta Zawadzka.

Z raportu "Przyjazne biura. Przewodnik po budynkach, w których chce się pracować" ThinkCo wynika, że zielone biura przekładają się na wzrost wydolności pracowników o 26%, a 93% pracowników deklaruje lepsze samopoczucie oraz zadowolenie z wykonywanej pracy. Do tego wpływ naturalnego światła oraz nowoczesnej wentylacji przekłada się na zmniejszenie liczby dni chorobowych pracowników. – Na polskim rynku widzimy coraz więcej nowo budowanych biurowców, które wykorzystują wszystkie aspekty z modelu ograniczenia emisji i punktów ESG. Jest też dosyć spora tkanka starszych biurowców, które obecnie coraz częściej przechodzą tak zwany redevelopment, czyli są wykupywane i przebudowywane. Są w nich montowane nowe instalacje, powierzchnia staje się bardziej efektywna, ergonomiczna. Taki budynek zyskuje nowe życie – podsumowuje Marta Zawadzka.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka