• +48 533 367 799

Zmiany w Kodeksie pracy dla rodziców wcześniaków

Projekt wprowadza dodatkowy urlop macierzyński w zależności od długości ciąży i wagi dziecka urodzonego przedwcześnie.

Zmiany w Kodeksie pracy dla rodziców wcześniaków

Rada Ministrów zajmuje się projektem nowelizacji ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw. Przewiduje on dodatkowy urlop macierzyński dla rodziców wcześniaków lub dzieci urodzonych w terminie, ale wymagających hospitalizacji. Projekt złożyło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W 2023 r. urodziło się w Polsce ponad 270 tys. dzieci, z czego prawie 20 tys. przed zakończeniem 37. tygodnia ciąży. Według aktualnych przepisów rodzicom dzieci urodzonych przedwcześnie przysługują takie same prawa jak tym, których dzieci przyszły na świat w terminie, po skończonym 37. tygodniu ciąży. Oznacza to m.in. konieczność rozpoczęcia urlopu macierzyńskiego w momencie porodu i możliwość przerwania go po ośmiu tygodniach. Resort rodziny, pracy i polityki społecznej proponuje m.in. dodatkowy urlop macierzyński, który dla rodziców dzieci urodzonych przed ukończeniem 28. tygodnia ciąży lub tych, które w dniu narodzin ważyły mniej niż 1000 g, będzie wynosił maksymalnie 15 tygodni. Z kolei dla rodziców dzieci, które przyszły na świat przed ukończeniem 36. tygodnia ciąży lub urodzonych o czasie, ale wymagających hospitalizacji, będzie to maksymalnie osiem tygodni.

Zmianie ulegnie także wysokość zasiłku macierzyńskiego w czasie dodatkowego urlopu – będzie on wynosił 100% podstawy zasiłku.

Impuls do stworzenia projektu dała petycja z listopada 2023 r. skierowana do MRPiPS przez Fundację Koalicja dla Wcześniaka i podpisana przez niemal 16 tys. osób. Jednocześnie w Sejmie trwają prace nad przygotowanym przez posłów Konfederacji projektem nowelizacji Kodeksu pracy wydłużającej urlop macierzyński dla matek wcześniaków. W połowie września trafił on do sejmowej Komisji Nadzwyczajnej ds. Zmian w Kodyfikacjach.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka