• +48 533 367 799

Będzie nowa definicja mobbingu. "Mobberzy powinni być surowo karani"

93% pracowników zetknęło się z zachowaniami, które mogą być określone jako mobbing.

Będzie nowa definicja mobbingu. "Mobberzy powinni być surowo karani"

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje ustawę, której celem jest precyzyjne określenie pojęcia mobbingu, co umożliwi bardziej skuteczne przeciwdziałanie tego typu zachowaniom i ułatwi dochodzenie roszczeń przez pokrzywdzonych.

– Problem dyskryminacji, nadużyć i mobbingu jest problemem oczywiście międzysektorowym i międzybranżowym, ale szczególnie palącym, jeżeli chodzi o sferę kultury. Mogłabym pokusić się chyba nawet o stwierdzenie, że funkcjonuje w sektorze kultury, niestety jeszcze funkcjonuje, coś takiego jak kultura mobbingu, tzw. tłumaczenie zachowań mobberów – specyfiką, pasją, charyzmą, stylem pracy, autorskimi metodami – podkreśliła ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk na współKongresie Kultury w Warszawie. Dodała, że przemoc, krzywda, nadużycia i mobbing nigdy nie mogą być tłumaczone pasją, ani stać się mobberską metodą. – Mobberzy powinni być surowo karani, a ich ofiary, osoby, które mobbingu, przemocy doświadczają, muszą być otoczone ochroną i opieką – zaznaczyła.

Ministra zwróciła uwagę, że definicja mobbingu nie była doprecyzowywana ani zmieniana od 21 lat. Obecnie MRPiPS przygotowuje ustawę, która, jak wyjaśniła Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, "definicję mobbingu będzie precyzować, dzięki której ta definicja będzie bardziej jasna, bardziej precyzyjna, nie będzie pozwalała zamiatać pod dywan aktów, które w ogóle nie powinny być tolerowane i nie powinny mieć miejsca". – W najbliższych tygodniach, może miesiącach, ale myślę, że tygodniach ustawa ujrzy światło dzienne, tzn. trafi do państwa, trafi do konsultacji także międzyresortowych – zapowiedziała.

93% pracowników zetknęło się z zachowaniami, które mogą być określone jako mobbing – wynika z tegorocznego badania przeprowadzonego przez Antal i Dobrą Fundację pod patronatem Pracodawców RP. Najczęściej były to: krytyka wykonywanej pracy, przerywanie, ograniczenie lub niedawanie możliwości wypowiedzi, rozsiewanie plotek, przemoc słowna oraz lekceważenie w swoim miejscu pracy. Połowa respondentów doświadczyła także przydzielania zadań nieadekwatnych do kompetencji, zadań bezsensownych oraz ograniczenia możliwości rozmowy z innymi pracownikami, izolacji społecznej czy ignorowania obecności. 45% osób doświadczających takich zachowań przyznaje, że spotyka się z nimi regularnie, nawet raz w tygodniu.

Mobbing to poważne zagrożenie dla zdrowia pracowników. 90% osób doświadczających go zgłosiło pogorszenie samopoczucia psychicznego, a 75% – fizycznego. Odbija się też on na relacjach w zespołach, co potwierdziła większość badanych. Mobbing nie tylko niszczy zdrowie pracowników, ale także wpływa negatywnie na efektywność przedsiębiorstw. Ponad 70% osób mobbingowanych przyznało do znacznego spadku wydajności w pracy, a 43% było zmuszonych skorzystać z zwolnienia lekarskiego. To wszystko prowadzi do wzrostu kosztów dla pracodawców. Dla wielu pracowników mobbing stał się też przyczyną zmiany pracy. Niemal połowa badanych przyznała, że doświadczenia z takimi zachowaniami skłoniły ich do poszukiwania nowego zatrudnienia. Kolejne 35% rozważa taką możliwość.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka