- Wciąż zdarzają nam się pytania od pacjentów dotyczące elektronicznych zwolnień lekarskich. Nie do końca są oni pewni, czy one są tak samo honorowane przez ZUS, jak i zakłady pracy, jak te stare zielone druku ZLA - mówi Beata Kopczyńska, regionalny rzecznik ZUS województwa śląskiego. Tym i wielu innym osobom, swoją pomocą i wiedzą od maja służyć mają doradcy ds. e-ZLA w ZUS.
Doradcy będą informować klientów o korzyściach wynikających z uruchomienia elektronicznych zwolnień lekarskich, wyjaśnią zasady obsługi elektronicznych zwolnień, rozwieją wątpliwości lekarzy, ubezpieczonych, płatników dotyczące zasad obsługi elektronicznych zwolnień lekarskich, informacji zawartych na profilu PUE, a nawet - pomogą w założeniu PUE, a lekarzom - w pobraniu bezpłatnego certyfikatu ZUS.
Konsultant ZUS wyjaśni również pracodawcom, w jaki sposób dowiedzą się o tym, że pracownik jest na „chorobowym” i pokaże zasady funkcjonowania zwolnień w sieci. – Żeby w pełni korzystać z udogodnień elektronicznego obiegu zwolnień w sieci, zarówno lekarz, jak i pracodawca muszą mieć założone swoje indywidualne konto na platformie elektronicznej ZUS. Pomocny w założeniu takiego profilu będzie doradca ds. e-ZLA – dodaje rzeczniczka.
Elektroniczne zwolnienie to duże ułatwienie dla chorego, który nie musi – tak, jak to jest w przypadku papierowych zwolnień – dostarczać druku swojemu pracodawcy, gdyż e-ZLA jest elektronicznie przesyłane do zakładu pracy i równocześnie do systemu ZUS. Z tego powodu pracownik nie musi też pilnować terminu siedmiu dni, jaki jest przewidziany na dostarczenie tradycyjnego zwolnienia.
Dla samych pracodawców system elektronicznych zwolnień będzie sporym ułatwieniem, o ile mają oni założony swój profil na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Na PUE jest specjalne miejsce, w którym widoczne są elektroniczne zwolnienia wysłane do zakładu pracy. I co też ważne, pracodawca, także drogą elektroniczną, może wystąpić do ZUS z wnioskiem o kontrolę prawidłowości wystawienia zwolnienia.
Z wystawiania e-ZLA zadowoleni są również lekarze, którzy już zapoznali się z systemem. Wypełnianie zwolnień online jest dla nich o wiele szybsze niż wypisywanie ich papierowego odpowiednika. W systemie lekarz uzyskuje też dostęp do danych pacjenta, jego pracodawców (płatników składek) oraz członków jego rodziny – jeśli zwolnienie będzie wystawiane w celu opieki nad nimi.