• +48 533 367 799

Prawie połowa Polaków używa w pracy języka obcego

Ankietowani mający wyższe wykształcenie najczęściej deklarują wykorzystywanie języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia, natomiast 72% osób z wykształceniem podstawowym lub zawodowym przyznaje, że w ogóle go nie używa.

Prawie połowa Polaków używa w pracy języka obcego

63% najmłodszych pracowników używa języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia. W grupie starszych pracowników deklaruje tak 36%. Szacuje się, że co trzecie ogłoszenie ukazujące się na rynku zawiera wymóg znajomości języka obcego.

W badaniu firmy Babbel użycie języka obcego w pracy zadeklarowało 48% wszystkich pytanych. 63% przedstawicieli pokolenia Z (18-24 lata) używa języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia. W grupie starszych pracowników (45-65 lat) taką deklarację składa 36%. Co czwarty ankietowany używa języka obcego przynajmniej 3-4 razy w tygodniu. Najczęściej pracownicy mówią w języku angielskim (83%), na drugim miejscu znalazł się język ukraiński (6%), a na trzecim – niemiecki (5%). Ankietowani mający wyższe wykształcenie najczęściej deklarują wykorzystywanie języka obcego w swoim miejscu zatrudnienia (63%), natomiast 72% osób z wykształceniem podstawowym lub zawodowym przyznaje, że w ogóle go nie używa. Swoje umiejętności językowe wykorzystują najczęściej mieszkańcy południowo-zachodniej Polski, a najmniej – regionu wschodniego.

– Obecność Polski w Unii Europejskiej, swoboda podróżowania i – dzięki nowoczesnym technologiom – świat na wyciągnięcie ręki to czynniki, które zachęciły nas do nauki języków obcych. Coraz więcej osób znakomicie mówi po angielsku czy niemiecku i ma ambicje, by opanować jeszcze jeden język. Ponadto obecność zagranicznych firm w Polsce, a także kontakty handlowe z partnerami w różnych krajach, wymuszają na pracownikach rozwój kompetencji językowych. Nasze najnowsze badania tylko to potwierdzają. Według nich rośnie liczba młodych ludzi, którzy od niedawna znajdują się na rynku pracy i już używają języka obcego na co dzień – zwraca uwagę Piotr Wojsznis, ekspert językowy Babbel.

Z raportu "Monitor Rynku Pracy" Instytutu Badawczego Randstad wynika, że zdaniem 62% pracowników to właśnie znajomość języków obcych będzie najbardziej kluczową kompetencją w przyszłości. Szacuje się, że co trzecie ogłoszenie ukazujące się na rynku zawiera wymóg znajomości języka obcego. Najczęściej jest to język angielski.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka