• +48 533 367 799

2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej

72% zatrudnionych boryka się z poczuciem niepokoju i lękiem o przyszłość, a 60% odczuwa smutek i bezsilność.

2/3 pracowników zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji wydarzenia organizowanego przez Światową Organizację Zdrowia i Światową Federację Zdrowia Psychicznego jest "Zdrowie psychiczne jest powszechnym prawem człowieka". Organizacje te zwracają tym samym szczególną uwagę na fakt, że na całym świecie osoby cierpiące na choroby psychiczne w dalszym ciągu doświadczają naruszeń praw człowieka, jak wykluczanie z życia społecznego i dyskryminacja.

Według WHO w ciągu najbliższych lat zaburzenia psychiczne będą jednym z głównych problemów zdrowotnych dotykających ludzkość. Szacuje się, że już teraz liczba osób dotkniętych zaburzeniami zdrowia psychicznego sięga niemal 800 mln. Na świecie prawie 50 mln osób choruje na schizofrenię, a na depresję cierpi 350 mln osób. Obecnie depresja stanowi czwartą spośród najczęściej występujących chorób, a prognozuje się, że pod koniec bieżącej dekady zajmie pierwsze miejsce. Może prowadzić do samobójstwa, a niepokojącym trendem jest rosnący problem kłopotów ze zdrowiem psychicznym w gronie osób młodych. Każdego roku z powodu targnięcia się na życie umiera ponad 700 tys. osób. Samobójstwo jest czwartą najczęstszą przyczyną śmierci ludzi w wieku 15-29-lat.

Codzienny stres, dynamiczne tempo życia, brak czasu dla siebie i innych, brak czasu na odpoczynek i wyciszenie od nadmiernych bodźców sprzyjają pojawieniu się zaburzeń w strefie emocjonalnej i psychicznej – także wśród pracowników. Prawie 2/3 z nich zauważyło pogorszenie kondycji psychicznej na przestrzeni ostatnich trzech lat. Co piąty aktywny zawodowo Polak korzystał ze wsparcia psychologicznego w ciągu ostatniego roku, a 62% z nich deklaruje potrzebę zapewnienia takiej możliwości przez pracodawców. Wynika tak z najnowszego raportu Wellbee „Kondycja psychiczna polskich pracowników" powstałego we współpracy z ICAN Institute.

– Polscy pracodawcy wciąż traktują zdrowie psychiczne pracowników jako część życia, która dochodzi do głosu „po godzinach pracy”. Często wynika to z niewystarczającej wiedzy na temat profilaktyki zdrowia psychicznego. Pracodawcy nie są też świadomi konsekwencji, jakie wiążą się z bagatelizowaniem tego problemu. Według McKinsey & Company aż 75% pracodawców przyznaje, że stygmatyzuje problem zdrowia psychicznego pracowników. Dodatkowo według tego samego badania zdrowie psychiczne znalazło się na ostatnim miejscu listy priorytetów pracodawców. To szokujące dane – ocenia Dariusz Milewski, CEO Wellbee.

Z raportu wynika, że aż 97% zarządzających zauważyło spadek motywacji i zaangażowania pracowników na przestrzeni ostatnich 3 lat. Pracownicy jako powody najczęściej wskazują: obniżony nastrój, atmosferę w miejscu pracy, wynagrodzenie czy problemy rodzinne i finansowe. 72% zatrudnionych boryka się z poczuciem niepokoju i lękiem o przyszłość, a 60% odczuwa smutek i bezsilność. Autorzy wskazują także, że 33% pracujących Polaków spełnia przesiewowe kryteria diagnostyczne do dalszej oceny w kierunku zaburzeń nastroju lub zaburzeń lękowych. 18% z kolei korzystało ze wsparcia psychologicznego na przestrzeni ostatniego roku, a 62% deklaruje, że chciałoby, by pracodawca zapewnił dostęp do wsparcia zdrowia psychicznego. Jednak jedynie 30% polskich firm włączyło do strategii wellbeingowej wsparcie psychoteraputyczne.

Co piąty pytany skorzystał ze zwolnienia lub urlopu ze względu na złe samopoczucie psychiczne. Oznacza to, że w skali roku pracownik spędza niemal 20 dni na zwolnieniu lekarskim właśnie z powodu słabej kondycji psychicznej. Pracodawcę kosztuje to średnio 3375,76 zł.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka