• +48 533 367 799

Zwolnienie lekarskie w czasie Bożego Narodzenia. O czym trzeba pamiętać?

Obecność w domu jest uzależniona od zaleceń lekarza, który w druku e-ZLA wskaże, czy zgodnie z zaleceniami chory powinien leżeć, czy nie ma takiej konieczności.

Zwolnienie lekarskie w czasie Bożego Narodzenia. O czym trzeba pamiętać?

Okres Bożego Narodzenia i Nowego Roku to dla wielu Polaków okazja do wypoczynku. Tym razem wystarczy wziąć siedem dni urlopu, by cieszyć się dwutygodniowym wolnym od obowiązków służbowych. Plany może jednak pokrzyżować choroba – z danych ZUS wynika, że grudzień i styczeń to czas, w którym Polacy często są na zwolnieniu lekarskim. W grudniu 2022 r. absencja chorobowa wyniosła ponad 18,966 mln dni, a w styczniu 2023 r. było ich przeszło 19,481 mln.

– Jeśli zdecydujemy się na wyjazd świąteczny, będąc na L4, a na dodatek pochwalimy się tym w social mediach, to mogą nas spotkać nieprzyjemności. Pamiętajmy, że obecnie L4 są wystawiane elektronicznie, zatem pracodawca ma możliwość od razu uzyskać wiedzę, że pracownik jest chory. Niemniej jednak nie zwalnia to zatrudnionego z obowiązku poinformowania przełożonego w formie przez niego ustalonej np. w regulaminie. Jeśli pracodawca nie ustalił sposobu informowania o nieobecnościach, wtedy pracownik może dokonać tego w dowolny sposób. Wyjazd świąteczny może być dla pracodawcy sygnałem, że z naszym stanem zdrowia wcale nie jest tak źle, a L4 wykorzystujemy niezgodnie z przeznaczeniem – podkreśla Martyna Curyło, radca prawny, kierownik Działu Prawnego Grupy Progres.

Obecność w domu jest uzależniona od zaleceń lekarza, który w druku e-ZLA wskaże, czy zgodnie z zaleceniami chory powinien leżeć, czy nie ma takiej konieczności. Pracownik w okresie choroby musi i ma prawo do zaspokajania swoich podstawowych potrzeb życiowych, jak zakup żywności czy leków. – Chory pracownik ma prawo spędzić święta z rodziną, jeśli pozwala na to stan jego zdrowia, bo to prawdopodobnie wpłynie również na szybszą rekonwalescencję. Jednostki chorobowe są różne, zatem ocena sytuacji danego pracownika też będzie różna. Zupełnie inaczej traktuje się powrót do zdrowia osoby zmagającej się z depresją, złamaną kończyną czy pracownicy w ciąży. W przypadku stwierdzenia, iż ubezpieczony wykorzystuje zwolnienie lekarskie od pracy w sposób niezgodny z jego celem, nie będzie przysługiwało mu świadczenie pieniężne. Co więcej, pracodawca w takim przypadku może wypowiedzieć nam umowę o pracę, wskazując, iż utracił do nas zaufanie, a niekiedy nawet zwolnić pracownika dyscyplinarnie, co będzie dla niego szczególnie dotkliwe – komentuje Izabela Lubińska, kierownik Działu Kadr i Płac w Grupie Progres. Konsekwencje mogą czekać również rodziców, którzy wezmą urlop opiekuńczy na chore dziecko, a zamiast siedzieć z nim w domu, wyjadą na święta czy nowy rok.

Pracownika może skontrolować zarówno ZUS, jak i pracodawca. Jednak możliwości przełożonego ograniczone są tym, ile osób zatrudnia. Firma może skontrolować pracownika, któremu wypłaca wynagrodzenie chorobowe, czyli w okresie pierwszych 33 dni choroby. Po tym czasie, kiedy pracownik zacznie pobierać zasiłek, przełożony może samodzielnie dokonać kontroli tylko, jeśli zatrudnia powyżej 20 osób zgłoszonych do ubezpieczenia. Jeśli zatrudnienie jest mniejsze, to kieruje wniosek do ZUS i to ZUS przeprowadza kontrolę.

– W ferworze przygotowań i planowania świąt warto pamiętać, że L4 daje nam prawo do odpoczynku od pracy, ale musimy przestrzegać też pewnych zasad. Z moich obserwacji wynika, że pracownicy znają swoje prawa, myślę jednak, że nieco gorzej bywa ze znajomością obowiązków oraz konsekwencji wykorzystania zwolnienia lekarskiego w sposób niezgodny z jego celem. Zasady są tożsame dla pracowników wykonujących swoje obowiązki stacjonarnie, zdalnie lub hybrydowo – podsumowuje Martyna Curyło.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka