• +48 533 367 799

Rada prezydencka chce więcej wolnego dla rodziców

Rada proponuje, żeby rozszerzyć to uprawnienie do maksymalnie czterech-pięciu dni, zależnie od liczby dzieci.

Rada prezydencka chce więcej wolnego dla rodziców

Rada ds. Społecznych przy Prezydencie RP zaprezentowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie cztery pomysły na nowe rozwiązania z zakresu polityki społecznej wobec rodziny.

Pierwsze dotyczy Kodeksu pracy, a konkretnie zawartego w nim uprawnienia stanowiącego, że jeśli pracownik ma dzieci, to – poza normalnym urlopem wypoczynkowym – przysługują mu dwa dni wolne na opiekę nad nimi. – To jest korzystne rozwiązanie, dlatego że pozwala ono w trybie awaryjnym np. pójść z dzieckiem przychodni. Niestety, to rozwiązanie nie bierze pod uwagę, że rodzice mają różną liczbę dzieci na wychowaniu – tłumaczy dr hab. Marek Rymsza, przewodniczący Rady ds. Społecznych przy Prezydencie RP. W związku z tym Rada proponuje, żeby rozszerzyć to uprawnienie do maksymalnie czterech-pięciu dni. Zdaniem przewodniczącego mogłoby to wyglądać tak, że przy jednym lub dwójce dzieci byłyby to nadal dwa dni na opiekę nad nimi, przy trójce – trzy dni, a dalej "to by wzrastało aż określonej granicy, którą stanowiłoby cztery lub pięć dni".

Drugie rozwiązanie dotyczy problematyki egzekucji komorniczej, która – jak podkreślił Marek Rymsza – jest ograniczona do pewnej kwoty, gdyż nie można zabrać dłużnikowi wszystkiego i pozostawić go bez środków do życia. Zdaniem Rady przepisy powinny uwzględniać sytuację, w której osoba windykowana utrzymuje np. jeszcze dwójkę dzieci i niepracującą żonę. Kolejne dyskutowane rozwiązanie dotyczy terapii medycznej przewlekle chorych dzieci, które kończą 18. rok życia, a cierpią np. na chorobę nowotworową, neurologiczną czy autoimmunologiczną. Chodzi o to, aby w przypadku osób chorych na konkretne choroby można było "na wniosek lekarza prowadzącego przedłużyć terapię w dotychczasowej formie np. do 21. roku życia, żeby to przejście mogło się odbyć bardziej płynnie". W czwartym pomyśle Rada proponuje, by bardziej spójne stały się regulacje dotyczące poruszania się dzieci w przestrzeni publicznej oraz pozostawania w domu pod czyjąś opieką.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka