• +48 533 367 799

Większość firm nie podejmuje działań na rzecz równouprawnienia

Przez ostatni rok 31% badanych kobiet doświadczyło w miejscu pracy agresji, a 4% molestowania seksualnego.

Większość firm nie podejmuje działań na rzecz równouprawnienia

W 2023 r. więcej kobiet odeszło z pracy niż łącznie w latach 2021-2022. Wśród powodów wskazały: zbyt niskie wynagrodzenie (18%), mikroagresję, nękanie lub prześladowanie (16%) i brak elastycznych godzin pracy (15%). Do tego 43% ankietowanych planuje zmienić miejsce zatrudnienia w ciągu kolejnych 12-24 miesięcy.

Prawie 25% pracujących kobiet mierzy się z wypaleniem zawodowym. Jest to mniej niż w poprzednich latach – w 2023 r. odsetek ten wynosił 28%, a dwa lata temu – 46%. O 5,5 p.p., do 23%, spadł również odsetek kobiet należących do mniejszości etnicznych, które odczuwają wypalenie zawodowe. Połowa zatrudnionych przyznała jednak, że doświadcza większego stresu związanego z pracą w porównaniu do roku poprzedniego – wynika z raportu firmy Deloitte.

Przez ostatni rok 31% badanych doświadczyło w miejscu pracy agresji, a 4% molestowania seksualnego. O wiele trudniejsza jest sytuacja kobiet LGBT+, z niepełnosprawnościami i należących do mniejszości etnicznych – zachowań agresywnych doświadczyło odpowiednio 54%, 40% i 45% przedstawicielek tych grup. Zgłaszanie takich zachowań nie jest jednak powszechne – 42% ankietowanych kobiet nie zgłasza agresji w pracy, a 44% molestowania seksualnego. Powodem jest głównie przekonanie, że to, co je spotkało, nie było wystarczająco niepokojące, jednak 10% badanych nie zrobiło tego w obawie o swoją karierę.

– Pracodawcy powinni z całą mocą przeciwdziałać zachowaniom, które naruszają bezpieczeństwo kobiet, a także stworzyć warunki, w których nie będą one bały się zgłaszać złamania prawa. Podstawą budowania kultury zachęcającej do otwartej komunikacji jest przede wszystkim dawanie pozytywnego przykładu przez liderów – podkreśla Joanna Świerzyńska, partnerka zarządzająca Deloitte w Polsce, krajach Bałtyckich i Ukrainie.

Raport pokazał też, że 27% kobiet doświadcza problemów zdrowotnych i bólowych w związku z menstruacją, menopauzą lub płodnością, co odbija się negatywnie na ich sytuacji zawodowej. 42% przychodzi do pracy, chociaż odczuwają silny ból – to o 19 p.p. więcej w porównaniu do ubiegłego roku. Także o 19 p.p., do 39%, zwiększył się odsetek kobiet, które odczuwają w pracy dolegliwości związane z menopauzą. Tylko 19% wszystkich anektowanych, gdy ujawniły powód wzięcia dnia wolnego przez dolegliwości związane z menopauzą, otrzymały wsparcie od pracodawców. Natomiast 9% badanych wskazało brak dobrego podejścia do menopauzy przez pracodawców jako powód odejścia z pracy, a 13% nie czuje się komfortowo, rozmawiając o problemach menstruacyjnych z szefem. Ponadto 30% kobiet doświadczających problemów z niepłodnością odczuwa z tego powodu silny ból fizyczny. 19% z tych, które przez to wzięły urlop, nie poinformowały szefów o powodzie, kiedy jednak wyjaśniły, dlaczego nie pojawiły się w pracy, to spotkały się z negatywnymi konsekwencjami.

Z raportu wynika, że z działaniami na rzecz równości płci w miejscu pracy spotkało się jedynie 11% ankietowanych kobiet. – Wyrównywanie szans w miejscu pracy jest ważne dla wszystkich pracowników, bez względu na płeć, wiek, pochodzenie czy orientację seksualną. Podstawą awansu powinny być wyłącznie kompetencje i zaangażowanie, co pozytywnie wpływa na motywację i zaufanie ludzi do firmy – podkreśla Joanna Świerzyńska.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka