• +48 533 367 799

Polacy gotowi do zmiany pracy dla wyższych zarobków

Jeśli chodzi o preferowaną formę zatrudnienia, 76% osób wskazało na umowę o pracę na czas nieokreślony.

Polacy gotowi do zmiany pracy dla wyższych zarobków

W debacie o formach zatrudnienia często porównuje się umowy o pracę gwarantujące stabilność i dodatkowe benefity, z umowami cywilnoprawnymi, które oferują większą elastyczność i potencjalnie wyższe płace. Co preferują pracownicy? 55% osób, mając do wyboru umowę o pracę i umowę cywilnoprawną z wyższym wynagrodzeniem, woli otrzymać wyższe wynagrodzenie, przy czym 13% przy podejmowaniu decyzji kieruje się wyłącznie wysokością płacy bez względu na formę wykonywania pracy zarobkowej – wynika z badania Pracodawców RP.

Dla pracowników najważniejsze kwestie związane z zatrudnieniem to: wysokość wynagrodzenia (70%), dobra atmosfera w pracy (61%), bezpieczeństwo zatrudnienia (42%), balans między życiem zawodowym a prywatnym (32%) i elastyczne godziny pracy (24%). Jak komentuje organizacja, wyniki nie są zaskakujące. – Jednocześnie zaledwie 42% ankietowanych wskazuje bezpieczeństwo zatrudnienia. Prawdopodobnie jest to związane z bardzo niskim bezrobociem występującym w Polsce od dłuższego czasu, które sprawia, że Polacy mniej obawiają się utraty pracy. Ważne jest również to, że co trzecia osoba biorąca udział w badaniu ceni sobie balans między życiem zawodowym a prywatnym, a także to, że co czwarta osoba chce mieć elastyczne godziny pracy. Wskazuje to pewien trend wzrostu znaczenia elastyczności relacji między pracownikiem a pracodawcą – komentują Pracodawcy RP.

Jeśli chodzi o preferowaną formę zatrudnienia, 76% osób wskazało na umowę o pracę na czas nieokreślony – daje ona największe bezpieczeństwo, stabilność i najliczniejsze benefity gwarantowane przez prawo. Jednocześnie większość respondentów zmieniłaby formę zatrudnienia na bardziej elastyczną, gdyby wiązało się to z wyższym wynagrodzeniem. Wypłata wyższa o 5-10% zachęciłaby jedynie 3% ankietowanych, jednak wynagrodzenie wyższe o 11-20% zachęciłoby już 13% osób, a wzrost pensji o 21-30% przekonałby 22% pytanych. Podobnie atrakcyjne byłyby jeszcze większe różnice w wynagrodzeniu. Tylko 21% ankietowanych nie zmieniłoby formy zatrudnienia na bardziej elastyczną bez względu na ewentualną podwyżkę.

Co jest ostatecznie ważniejsze dla pracowników – stabilna praca czy wysokie zarobki? Chociaż 43% wszystkich respondentów wskazało stabilność jako ważniejszy czynnik, a 39% pensję, to wśród osób pracujących przeważała tendencja do preferowania wyższego wynagrodzenia (55%), z czego dla 13% osób jest ono zawsze ważniejsze, bez względu na formę zatrudnienia.

Respondenci zostali zapytani też, jak oceniają swoje szanse na znalezienie lepiej płatnej pracy w czasie najbliższego pół roku. Według 38% są one niskie, co zdaniem autorów jest zaskakujące, jeśli przyjrzymy się danym makroekonomicznym dotyczącym zatrudnienia. – Podsumowując wyniki badania, zauważamy, że stabilność zatrudnienia jest nadal niezwykle istotna dla pracowników. Jak się jednak okazuje, obecnie pracownicy równie mocno cenią sobie wysokość wynagrodzenia i elastyczność pracy – wskazują Pracodawcy RP.

– Rynek pracy się zmienia. Potrzeba elastyczności, którą jeszcze niedawno wskazywaliśmy jako trend głównie wśród młodszego pokolenia, dziś zyskuje na znaczeniu. Wysokość wynagrodzenia i elastyczność świadczenia pracy są obecnie równie ważne co stabilność i bezpieczeństwo – komentuje wyniki badania Szymon Witkowski, główny legislator Pracodawców RP.

fot. freepik.com
oprac. /kp/

Podobne artykuły

Wyszukiwarka